Hipofiz adenomlarında operasyon öncesi, erken operasyon sonrası ve geç takiplerde hipofiz MR'ın etkinliği ve mr kontrast madde kullanımının gerekliliği
The effectiveness of pituitary MR and the necessity of MR contrast administration in pre-operative, post-operative and late period follow-up in pituitary adenomas
  1. Tez No: 464246
  2. Yazar: AYNUR SAMADOVA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT UÇAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
AMAÇ:Hipofiz adenomu nedeniyle opere olan ve bölümümüzde preoperatif (ameliyatdan maksimum 1 ay önce), erken postoperatif (ilk 48 saat), ve geç postoperatif (3.ay ) dönem MRG'leri elde olunan hastalarda erken postoperatif dönem MRG'nin ve bu incelemede rutinde kullanılan kontrast maddenin gerekliliğini değerlendimek. GEREÇ ve YÖNTEM:Çalışmaya, hipofiz adenomu nedeniyle opere olan 101 hastanın preop, erken postop ve geç postop olmak üzere toplam 303 manyetik rezonans görüntülemesi (MRG) dahil edildi. Olgular 4,5 senelik ve 15 senelik tecrübesi olan 2 radyolog tarafından değerlendirildi. Lezyon seçilebiliriği 4 kriterde belirlendi (1-kesin yok, 2-yüksek olasılıkla yok, 3-yüksek olasılıkla var, 4-kesin var). Erken postoperatif dönem T2A ve postkontrast T1A görüntüler birbiriyle ve geç dönem T2A ve postkontrast T1A görüntülerle uyum düzeyi açısından karşılaştırıldı. Aynı zamanda lezyonun preop boyutu ile postop görüntülerde rezidünün görülebilirliği arasındakı ilişki araştırıldı. Ayrıca preop görüntülerin detaylı incelenmesinin erken postop dönem MRG'lerin yorumuna katkısını değerlendirmek için ilk oturumda tekbaşına yorumlanan erken postop görüntüler ikinci oturumda preop görüntülerle birarada değerlendirildi. İki oturumun sonuçları birbiriyle karşılaştırıldı. BULGULAR : Erken postop dönem postkontrast T1A görüntülerle geç dönem postkontrast T1A görüntüler arasında anlamlı uyum izlenmekle beraber, T2A incelemeler arasında anlamlı uyum saptanmadı. Ayrıca tekbaşına ve preop görüntülerle birada değerlendirilen erken postop T2A yorumları arasında istatistiksel açıdan anlamlı fark saptanmasına rağmen, postkontrast T1A görüntülerin yorumları arasında anlamlı fark izlenmedi. Lezyonun preop boyutu ile postop görüntülerde rezidünün seçilebilirliği arasında anlamlı ilişki olduğu anlaşıldı. Ayrıca lezyon boyutunun postop T2A ve T1A görüntü yorumu arasındaki farkla korele olduğu saptandı. SONUÇ: Ameliyat sonrası MRG'nin elde olunma zamanı ile ilgili elde ettiğimiz bilgiler literatürde yapılan diğer çalışmalar ile büyük ölçüde benzerlik göstermektedir. Erken postop dönem MRG rezidü tümörü postoperatif değişikliklerden ayırt etmek açısından düzgün ve güvenilir bilgi sağlamaktadır. Erken postop dönem elde olunan postkontrast T1A görüntülerin rezidü lezyon saptamada değeri T2A görüntülerden daha fazladır. Aynı zamanda erken dönem MRG'de kullanılan kontrast madde, özellikle mikroadenomların rezidüsünü saptamak için büyük ölçüde yararlıdır. Ayrıca preop görüntülerin ayrıntılı incelenmesi erken postoperatif dönem MRG-özellike T2A görüntülerin yorumunu önemli ölçüde etkiler.
Özet (Çeviri)
PURPOSE: To evaluate the necessity of the early postoperative MRI and contrast material used in routine in patients who underwent resection of pituitary tumors and were perfomed pre-operative (maximum 1 month before surgery), early postoperative (first 48 hours), and late postoperative (3.month) MR studies in our department. MATERIAL AND METHOD: The study group consisted of 101 patients who underwent resection of pituitary tumors and we evaluate pre-operative (maximum 1 month before surgery), early postoperative (first 48 hours), and late postoperative (3.month) 303 MRI of this patients in total. The cases were interpretated by two radiologists with 4.5-year and 15-year experience using the following criteria for assessing residual tumor: 1-definitive non visible, 2-most probable non visible, 3-most probable visible, 4-definitive visible). The early postoperative T2A and postcontrast T1A images were compared with each other and with late T2A and postcontrast T1A images to assess the level of agreement. At the same time, the relationship between the preop size of the lesion and the visibility of the residual tumor in postoperative images was investigated. İn addition for evaluating the contribution of the detailed examination of preoperative images to the interpretation of early postoperative MRIs, postop scans interpreted alone at the first session, then with preoperative images in second session. The results of the two sessions were compared. RESULTS: Significant correlation was found between early postoperative postcontrast T1A images and late postcontrast T1A images, but no significant correlation was found between T2A examinations. Furthermore, although there was a statistically significant difference between the early postoperative T2A interpretations assessed alone and with preoperative images, there was no significant difference between the interpretations of the postcontrast T1A images. There was a significant relationship between the preop size of the lesion and the visibility of the residual tumor in postoperative images. It was also found that the lesion size correlated with the difference between postop T2A and T1A image interpretation. CONCLUSION: The information we have obtained about the acquisition time of postoperative MRI is largely similar to other studies in the literature. Early postoperative MRI provide accurate and reliable information in differentiating residual tumor from postoperative surgical changes. Early postoperative period postcontrast T1A images are more valuable in detection of residual tumor than T2A images. At the same time, the contrast material used in early MRI is largely useful, especially for detecting the residual tumor of microadenomas. In addition, detailed examination of the preoperative images significantly affects interpretation in the early postoperative period, especially of T2A images.