Opiyat bağımlılığı olan erkek bireylerde bilişsel işlevlerin temiz kalma sürelerine göre değerlendirilmesi
Assessment of cognitive functions in opiate-dependent male individuals according to duration of abstinence
  1. Tez No: 464247
  2. Yazar: BUKET KOPARAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEHRA ARIKAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Opiyat bağımlılığı, kullanımı ile ilişkili olarak belirgin problemlere yol açmasına karşın, kullanımının tekrarlandığı ve sürdürüldüğü bir dizi fizyolojik, davranışsal ve bilişsel belirtilerle karakterizedir. Ülkemizde ve tüm dünyada sıklığı giderek artmaktadır. Bağımlılıkla başetmenin ilk adımı beyinde yaptığı hasarları tanımlamaktır. Bunu tanımlamak gidişat hakkında da bilgi verir. Opiyatların beyinde yol açtığı hasarlarla ilgili çelişkili sonuçlar mevcuttur. Bu çalışmada opiyat bağımlılığı olan erkek bireylerde bilişsel işlevlerin temiz kalma sürelerine göre değerlendirilmesi ve bilişsel işlevleri etkileyen diğer faktörlerin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışma Şubat 2017- Nisan 2017 tarihleri arasında gerçekleştirilmiş olup, Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Polikliniği'ne başvuran 15-40 yaş grubu arasında Opioid Bağımlılığı tanısı konulan, detoksifikasyon tedavisini tamamlamış, idame tedavi almakta olan, çalışmaya dahil edilme ölçütlerini karşılayan ve aynı zamanda çalışma için gönüllü olan 96 yetişkin erkek birey katılmıştır. Hastalar temiz kalma sürelerine göre üç gruba ayrılmıştır. Hastalara nöropsikolojik test öncesinde sosyodemografik veri formu, Beck Anksiyete Ölçeği, Beck Depresyon Ölçeği verilmiştir. Sonrasında yaklaşık 45 dakika süre ile hastalara Wisconsin Kart Eşleme Testi, Rey İşitsel-Sözel Öğrenme Testi, Stroop testi, Sözel Akıcılık testi, Saat Çizme testi uygulanmıştır. Çalışmaya kontrol grubu alınmamış, normal bireylerle karşılaştırma için BİL-NOT bataryasının norm değerleri kullanılmıştır. Çalışma sonuçlarına bakıldığında, norm değerleri ile karşılaştırıldığında örneklem grubunun bilişsel işlevler açısından anlamlı bozukluk sergilemediği, 0-3 ay temiz olan hasta grubunun 1 yıldan uzun süredir temiz olanlara göre uzun süreli bellek ve odaklanmış dikkatinin daha iyi olduğu, eğitim düzeyi daha yüksek olan bireylerin bilişsel fonksiyonlarının daha iyi olduğu, çoklu madde kullanım süresi, maddeye başlama yaşı, tedaviye başvuru sayısının ise bilişsel işlevlerin bazılarını olumsuz yönde etkilediği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Opiate dependence is characterized by a number of physiological, behavioral, and cognitive indications that are repeated and sustained in use, although they cause significant problems in relation to their use. The frequency is increasing in our country and all over the world. The first step in coping with addiction is to define the damage your brain has done. Defining this also gives information about the course. There are conflicting consequences for the damage that the opioids cause in their brains. In this study, it was aimed to evaluate the cognitive functions according to the duration of abstinence and other factors affecting cognitive functions in male subjects with opiate dependency. The study was carried out between February 2017 and April 2017 in Gazi University Medicine Faculty Psychiatry Department. A total of 96 adult males who were diagnosed as persons with opioid dependence, met the criteria for inclusions participated to study. All participants received detoxification treatment and undergoing maintenance treatment and volunteer for the study. Patients were divided into three groups according to duration of abstinence. Sociodemographic data form, Beck Anxiety Scale, Beck Depression Scale were given before the neuropsychological test. Afterward, Wisconsin Card Shorting Test, Rey Audio-Verbal Learning Test, Stroop Test, Verbal Fluency Test, Clock Drawing Test were applied for approximately 45 minutes. The study control group was not taken and the norm values of the BIL-NOT battery were used for comparison with normal individuals. When the results were examined, it was found that the sample group showed no significant impairment in terms of cognitive functions when compared to the norm values, that the group of 0-3 months abstinent patients had a longer memory and focused attention than the ones who were longer than 1 year. We also found that duration of multiple substance use, age to begin substance and the number of treatments affect some of the cognitive functions negatively.