Çok renkli (multicolor) görüntülemeyle diyabetik retinopatili hastalarda retina iskemisinin değerlendirilmesi
Retina ischemia evaluation of diabetic retinopathy diagnosedmulticolor imaging
  1. Tez No: 464253
  2. Yazar: ŞERİFE GÜLHAN KONUK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YÜKSEL SÜLLÜ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Amaç: Diyabetik retinopati tanılı hastalarda çok renkli mavi yansıma görüntülemesinin retinal non-perfüze alanları göstermede kullanılabilirliğini değerlendirmek Gereç ve yöntem: Çalışmada Ekim 2016-Mart 2017 tarihleri arasında Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı Retina Birimine başvuran diyabetik retinopati tanısı ile FFA çekilen 100 hastanın 178 gözü prospektif olarak değerlendirildi. 55 derece çok renkli görüntüleme mavi yansıma ile elde edilen fundus fotoğrafı ( Spectralis OCT Heidelberg Engineering, Inc.); optik diskten çizilen vertikal çigi ile nazal kadran, damar arkları içinde kalan alan makülar kadran ve üst damar arkın üstü üst temporal kadran, alt damar arkının altı alt temporal kadran olarak 4 kadrana ayrıldı. İki göz hastalıkları uzmanı tarafından ayrı ayrı çok renkli görüntülemede mavi dalga boyundaki görüntü incelenerek non-perfüze alanlar tespit edildi ve FFA' da görülen iskemik alanlarla uyumu karşılaştırıldı. Bulgular: Hastaların 50'si kadın (%50), 50'si erkek (%50) olup, yaşları 37 le 84 arasında değişmekte idi. Yaş ortalaması 61.3±9.0 idi. Non-perfüze alanı göstermede FFA ve çok renkli mavi yansıma görüntüleri karşılaştırıldığında; sensitivite %87, spesifisite %89, pozitif prediktif değer %92, negatif prediktif değer %83, doğruluk %87 olarak saptandı. Üst temporal kadran; sensitivite %82, spesifisite %86, pozitif prediktif değer %89, negatif prediktif değer %79, doğruluk %84 bulundu. Alt temporal kadran; sensitivite %88, spesifisite %88, pozitif prediktif değer %93, negatif prediktif değer %80, doğruluk %88 olarak saptandı. Makülar kadran; sensitivite %89, spesifisite %87, pozitif prediktif değer %89, negatif prediktif değer %87, doğruluk %88 olarak saptandı. Nazal kadran; sensitivite %88, spesifisite %94, pozitif prediktif değer %95, negatif prediktif değer %85, doğruluk %91 olarak saptandı. En yüksek uyum nazal kadranda görülürken, en düşük üst temporal kadranda saptandı. İki göz hastalıkları arasındaki uyuma bakıldığında üst temporal kadran kappa değeri 0.67, alt temporal kadran kappa değeri 0.71, makular kadran kappa değeri 0.72, nazal kadran kappa değeri 0.77 bulundu. İstatiksel olarak bütün kadranlarda iyi derecede uyum olduğu kadranlar arasında fark olamadığı saptandı. Sonuç: Retina iskemisi değerlendirilmesinde FFA altın standarttır. FFA invaziv bir girişim olup, kontrastlı madde kullanımı gerektirmektedir. Ayrıca uzun sürmesi de bir dezavantajdır. Çok renkli görüntüleme ağrısız, non invaziv ve kısa süren bir işlemdir. Çalışmamız retinal iskemisinin gösterilmesinde 55 derece çok renkli mavi yansıma görüntülemesinin FFA'ya alternatif olabileceğini göstermiştir. Bizim çalışmamız bu konu ile yapılan ilk çalışma olup yeni çalışmalar ile geliştirilmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Purpose: To evaluate the usefulness of multicolor blue reflection imaging in patients with diabetic retinopathy to demonstrate retinal non-perfusion areas. Materials and Methods: Between October 2016 and March 2017, 178 eyes of 100 patients with diabetic retinopathy who were admitted to Ondokuz Mayıs University (OMU) Faculty of Medicine, Ophthalmology Department were evaluated prospectively. 55 degrees multicolor imaging fundus photograph obtained with blue reflection ( Spectralis OCT Heidelberg Engineering, Inc.), retina was divided into four quadrants; nasal quadrant of the vertical stripe of the optic disc , macular area within the vessel arcs, and upper temporal artery upper temporal quadrant; the lower vessel was lower temporal quadrant. Two eye disease specialists examined the image of the blue wavelength separately on multicolor imaging and found non-perfusion areas and compared the compliance with the ischemic areas seen on FFA. Results: 50 of the patients were female (50%) and 50 were male (50%), ranging in age from 37 to 84 years. The avarege age is 61.3 ± 9.0. When compared to FFA and multicolor blue reflection images showing non-perfused area; sensitivity 87%, specificity 89%, positive predictive value 92%, negative predictive value 83%, accuracy 87%. Upper temporal dial; sensitivity 82%, specificity 86%, positive predictive value 89%, negative predictive value 79%, accuracy 84%. Lower temporal quadrant; sensitivity 88%, specificity 88%, positive predictive value 93%, negative predictive value 80% and accuracy 88%. Macular quadrant; sensitivity 89%, specificity 87%, positive predictive value 89%, negative predictive value 87%, accuracy 88%. Nasal quadrant; sensitivity 88%, specificity 94%, positive predictive value 95%, negative predictive value 85%, accuracy 91%. The highest fit was seen in the nasal quadrant, while the lowest in the upper temporal quadrant. The upper temporal quadrant kappa value was 0.67, the lower temporal quadrant kappa value was 0.71, the macular quadrant kappa value was 0.72, and the nasal quadrant kappa value was 0.77. Statistically, it was found that there was no difference between the quadrants that they fit well on all quadrants. Conclusion: FFA is gold standard for the evaluation of retinal ischemia. FFA is an invasive procedure and the use of contrast agent is required. It is also a disadvantage for a long time. Multicolor imaging is painless, non-invasive and short-lived. Our study showed that 55-degree multicolor imaging of retinal ischemia may be an alternative to FFA. Our work is the first work on this subject and it needs to be developed with new works.