Anadolu'da geçmişten günümüze ev içi düzenlemelerinin çağdaş seramik sanatında yorumlamaları
Interpretations of household arrangements in Anatolia from past to present in contemporary ceramic art
  1. Tez No: 915444
  2. Yazar: ZEYNEP ÖZPOLAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL FAZIL ERCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Seramik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
“Anadolu'da Geçmişten Günümüze Ev İçi Düzenlemelerinin Çağdaş Seramik Sanatında Yorumlamaları”başlıklı tezde sanat mekan arasındaki ilişki araştırılmış, kapalı mekan kavramının bölümlerinden olan ev oda kavramları üzerinden Anadolu'da ev içi düzenlemelerine ait yansımalardan yola çıkarak ev içinde kullanılan nesneler imge olarak ele alınıp bireylerin oda içi halleri yansıtılmaya çalışılmıştır. Tez üç bölümden oluşmaktadır. Tezin ilk bölümünde mekan ve tanımı, tarihçesi, sanat ve mekan arasındaki ilişki durumu genel hatlarıyla araştırılmıştır. Tezin ikinci bölümünde genel anlamda mekan kavramını, dış mekan iç mekan, açık ve kapalı mekan kavramlarını özelliklede tezin sınırlılıkları içerisinde yer alan kapalı mekanları çağdaş plastik sanatlarda imgelem sahası olarak ele alınıp yapılmış olan özgün çağdaş plastik sanat eserleri araştırılıp incelenmiştir. Tezin Üçüncü bölümünde literatür taramasının ardından mekan kavramı içerisinde ev odalarındaki düzenlemeler ve düzenlemelerde kullanılan nesnelerden yola çıkarak düşlenen kavramsal içerikler çerçevesinde bu imgelerle tasarımlar oluşturulmaya çalışılmıştır. Yapılan tasarımlardan yola çıkarak pano ve üç boyutlu seramik uygulamalar üretilmiş, yapılan uygulamaların malzeme, biçim, teknik, renk ve kavramsal içerikleri hakkında açıklamalar yapılmıştır. Bu çalışmanın amacı; mekan kavramı içerisinde yer alan ev'in ve özellikle de evin parçası olan ve yaşamımızın önemli bir bölümünü içerisinde geçirdiğimiz odaların ve içerisindeki nesnelerin birer etkilenim sahası olarak ele almak ve özgün çağdaş seramik çalışmaları ortaya koyabilmektir.
Özet (Çeviri)
The thesis titled“Interpretations of Domestic Arrangements in Anatolia from Past to Present in Contemporary Ceramic Art”, the relationship between art and space was researched, based on the reflections of domestic arrangements in Anatolia through the concepts of home and room, which are parts of the concept of indoor space, the objects used in the home were treated as images and individuals' rooms were examined. An attempt was made to reflect the inner states. The thesis consists of three parts. In the first part of the thesis, space and its definition, history, and the relationship between art and space are researched in general terms. In the second part of the thesis, the concept of space in general, the concepts of outdoor and indoor spaces, open and closed spaces, and especially indoor spaces, which are within the limitations of the thesis, were considered as a field of imagination in contemporary plastic arts, and original contemporary plastic artworks were researched and examined. In the third part of the thesis, after the literature review, designs were tried to be created with these images within the framework of the conceptual contents imagined based on the arrangements in the house rooms and the objects used in the arrangements within the concept of space. Based on the designs, panels and three-dimensional ceramic applications were produced, and explanations were made about the material, form, technique, color and conceptual content of the applications. The purpose of this study; The aim is to consider the house within the concept of space, and especially the rooms that are a part of the house and in which we spend a significant part of our lives, and the objects inside them, as a field of influence, and to produce original contemporary ceramic works.