Açık el yaralanması ile başvuran hastalarda fonksiyonel fizik muayene ile cerrahi eksplorasyon bulgularının karşılaştırılması
Comparison of surgical exploration findings with functional physical examination in patients presenting with open hand injury
  1. Tez No: 464272
  2. Yazar: GÜLLÜ AKBAYDOĞAN DÜNDAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CÜNEYT AYRIK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
El yaralanmaları, fonksiyonel kapasitede önemli değişikliklere yol açabileceğinden, yaralanmaların tanımlanması dikkatli ve sistematik bir fizik muayene ile mümkündür. Bu çalışmada acil servise el yaralanmaları ile başvuran hastalarda yapılan iki basamaklı fonksiyonel muayene bulgularının doğruluğunu intraoperatif eksplorasyon bulguları temelinde değerlendirmek amaçlanmıştır. Fonksiyonel muayene birbirine kör olan acil servis hekimleri ve ortopedi hekimleri tarafından yapıldı ve intraoperatif eksplorasyon bulguları ile karşılaştırıldı. Karşılaştırılan bulgular arasındaki uyumluluk, Cohen'in kappa katsayısına göre değerlendirildi. Çalışma protokolüne uyan 77'si (%85,6) erkek toplam 90 olgu çalışmaya konu edildi. Yaralanma mekanizması olarak kesilme (%63,3) ve kombine yaralanmalar (%23,3) çoğunluktaydı. Olguların 49'unda (%54.4) izole fleksör zon yaralanması, 26'sında (%28.9) izole ektensör zon yaralanması ve 15'inde (%16.7) kombine fleksör ve ektensör zon yaralanması tespit edildi. Fleksör zon yaralanmaları en çok 29 olgu (%32,2) ile zon 2 ve 25 olgu ile (%27) zon 5'te tesbit edildi. Ekstensör zon yaralanmaları en sık zon 7'de tespit edildi. Eksplorasyon sonuçlarına göre volar yüzde en sık tespit edilen yapı hasarları fleksör digitorum profundus (FDP) (%46,7) ve fleksör digitorum süperfisialis (FDS) (%42,2) iken dorsal yüzde en sık tespit edilen yapı hasarı ekstensör digitorum komminis (EDC) tendon yaralanması (%29) idi. Fleksör zon-1 ve zon-4'te ve ekstensör zonların tümünde fizik muayene ve cerrahi eksplorasyon bulguları arasında uyum saptanmadı. Fleksör zon-2 ve 5'de yapılar arasında FDS, FDP, radial dijital sinir (RDS) ve ulnar dijital sinir (UDS) hasarlarında fizik muayene bulguları ile cerrahi eksplorasyon bulguları uyumlu bulundu. Fleksör zon-3'de yapıların çoğunda muayene ile eksplorasyon bulguları arasında uyumsuzluk görüldü. Çalışmamızın sonuçlarına göre ön tanıların doğruluk derecesi anatomik yapılar arasında farklılık göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Since hand injuries may cause significant changes in functional capacity, defining these injuries is only possible by a careful and systematic physical examination. This study aimed to assess the accuracy of the two-step functional examination findings on the basis of intraoperative exploration findings among patients presenting to emergency department with hand injury. Functional examination was done and wad compared with intraoperative exploration findings by emergency physicians and orthopaedic surgeons who were blind to each other. The agreement between the compared findings was assessed by the Cohen's kappa coefficient. This study included a total 90 cases meeting the inclusion criteria, of which 77 (85.6%) were male. The majority of injury mechanisms were cuts (63.3%) and combined injuries (23.3%). Forty-nine (54.4%) cases had isolated flexor zone injury, 26 (28.9%) had isolates extensor zone injury, and 15 (16.7%) had combined flexor and extensor zone injury. Flexor zone injuries most commonly involved zone 2 (n=29, 32.2%) and zone-5 (n=25, 27%). Extensor zone injuries most commonly involved zone 7. According to explorative findings, the most common structural injuries detected on the volar surface were flexor digitorum profundus (FDP) (46.7%) and flexor digitorum superficialis (FDS) (42.2%) while the most common structural injury on the dorsal surface was extensor digitorum communis (EDC) tendon injury (29%). There was no agreement between physical examination and surgical exploration in flexor zone-1 and zone-4 as well as in all extensor zones. There was an agreement between physical examination findings and surgical exploration findings for FDS, FDP, radial digital nerve (RDN) and ulnar digital nerve (UDN) injuries in flexor zone-2 and 5. There was a disagreement between physical examination and surgical exploration for the majority of structures in flexor zone-3. Our results suggest that the accuracy of preliminary diagnoses varies by anatomic structures.