Masa tenisi oyuncularında çok top antrenmanının göz hareketlerine etkisinin incelenmesi
Analyzing the effects of multi-ball training on eye movements in table tennis players
  1. Tez No: 464280
  2. Yazar: YAKUP KAYA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ADİL DENİZ DURU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışma çerçevesinde, hiç masa tenisi oynamamış 20 denek 20 kontrol ve 9 masa tenisi grubu sporcusu toplam 49 kişi bilgisayar ortamında hazırlanan video uyaran ile test edilmiştir. İki gruba masa tenisi eğitimi verilmiş, denek grubuna aynı ve eşit süre içerisinde farklı kombinasyonlara ilaven çok top antrenman metodu uygulanmıştır. Masa tenisi grubu ise günlük standart antrenmanlarına devam etmiştir. Antrenman programı 12 hafta boyunca haftada 3 gün uygulanmıştır. Antrenmanlar sonunda son ölçümler gerçekleştirilmiş ve katılımcıların hazırlanan video uyaranına verdikleri yanıtlar kayıt edilip analiz edilmiştir. Robot ve elle atılan hızlı ve yavaş topların birleştirilmesiyle oluşturulan video uyaran, Göz takip cihazı ile katılımcıların topları takip etme durumları kayıt altına alınmıştır. Dört farklı uyaran ile test edilen katılımcıların, ön test sonuçlarına göre sadece elden hızlı atılan topların (EHAT) izlenme performansında anlamlı farklılık gözlenmiştir. Eğitim sonrasındaki ölçümlere göre, deney grubunun EHAT'a karşılık belirgin bir gelişme gösterdiği görülmüştür. Buna karşın kontrol ve denek grupları arasında anlamlı derecede fark çıkmışken masa tenisi grubundaki gelişim kontrol grubundan farklılaşmamıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, 20 subjects, 20 control subjects and 9 table tennis group athletes, who had never played table tennis were tested with video stimuli prepared in computer environment. Table tennis training were given to two groups and the multi ball training method was applied to different combinations in the same time period. The table tennis group have continued daily standard training. The training program was performed 3 days a week during 12 weeks. As a result of the training, final measurements were performed and the responses of the participants to the prepared video stimulus were recorded and analyzed. Video stimulus created by combining robots and hand-picked fast and slow balls, Eye tracking device, and participants' follow-up situations were recorded. Participants who were tested with four different stimuli showed a significant difference in follow-up performance only from elbow-accelerated balls (EHAT) according to pre-test results. According to the measurements after the training, the experimental group showed a significant improvement compared to the EHAT. On the other hand, when there was a significant difference between the control and the test groups, it did not differ from the control group of the table tennis group