Peri-implant ve dişeti oluk sıvılarında osteokalsin ve n-terminal crosslink telopeptit (NTX) seviyeleri ve klinik parametrelerle ilişkisinin incelenmesi
The evaluation of relationship between gingival crevicular fluid and peri-implant crevicular fluid level of osteocalcin and n-terminal crosslinked telopeptide (NTX) and clinical parameters
  1. Tez No: 464290
  2. Yazar: İLKNUR PELİN YAMALI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHTİKAR GÜRSEL
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışmada farklı periodontal durumlardaki bireylerde diş ve implant oluk sıvılarındaki osteokalsin ve Ntx seviyelerinin periodontal tedavi olmaksızın incelenmesi ve klinik parametreler ile ilişkisinin belirlenmesi amaçlanmıştır.Kırk diş ve kırk implant olmak üzere toplam 80 bireyin diş ve implantları değerlendirildi.Diş ve implant gruplarındaki bireyler kendi içlerinde 20 sağlıklı diş, 20 kronik periodontitisli, 20 sağlıklı implant ve 20 peri-implantitisli olmak üzere ikişerli gruplara ayrıldı. DOS örneklemesi bireylerin ağız içi muayenesi yapıldıktan 48 saat sonra alındı. Dişeti oluk sıvısı osteokalsin (OC) ve Ntx seviyeleri total ve konsantrasyon değerleri ELISA ile değerlendirildi. Klinik parametreler ile ilişkisi değerlendirildi. Yapılan istatistiksel analizler sonucunda tüm hasta gruplarında OC, Ntx total ve konsantrasyon için bulunan değerler arası farklılık istatistiksel olarak anlamlı bulunmadı (p>0,05).
Özet (Çeviri)
The aim of this cross-sectional study was to analyze the levels of osteocalcin and crosslinked N-terminal telopeptide (Ntx) of bone metabolism in peri-implant crevicular fluid (PICF) and gingival crevicular fluid (GCF) from individuals in different periodontal health conditions. Eighty individuals; 20 individuals with healty implants, 20 individuals with peri-implantitis, 20 healty individuals and 20 individuals with chronic periodontitis were enrolled. Probing depth, plaque index, gingival index and papillary bleeding index were recorded. After fortyeight hours, PICF and GCF samples were taken from oral examined individuals. Osteocalcin, and Ntx levels were analyzed by enzyme-linked immunosorbent assay (ELISA). The relationship between clinical parameters were evaluated. According to statistical result of our study; there was no significant diference between the total and concentration of OC and Ntx (p>0.05). As expected, in terms of clinical parametres in study group compared to healty subjects were significantly higher.