Periodontitis ve peri-implantitis olgularında dişeti oluğu sıvısında ve peri-implanter oluk sıvısında immünolojik biomarkerların incelenmesi
Investigation of immunological biomarkers in periodontitis and peri-implantitis cases
  1. Tez No: 644443
  2. Yazar: ESRA KEKLİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TUBA TALO YILDIRIM
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Periodonsiyumun destekleyici dokularının multifaktöriyel etkenlerle enflamasyonu sonucu oluşan hastalıklara periodontal hastalıklar denir. Periodontal dokularda oluşan enflamasyonun giderilmesi için tanı, tedavi ve prognoz önemlidir. Bu çalışmanın amacı, glutatyon peroksidaz (GSH-Px), prokalsitonin (PCT) ve neopterin gibi biyokimyasal parametrelerin periodontal hastalıkların tanı ve prognozuna etkisini incelemektedir. Çalışmamızda, her grupta 30 kişi olacak şekilde hastalar 4 alt gruba (1.grup sağlıklı diş, 2.grup periodontitis, 3.grup peri-implantitis ve 4.grup sağlıklı implant) ayrıldı. Hastalardan örnekler alınmadan önce onam formu alındı. Hastalara ait dişeti oluğu sıvısı (DOS), peri-implanter oluk sıvısı (PİOS) numuneleri alt 6 nolu diş ve implantlardan alınmıştır. Ayrıca tüm gruplardan tükürük numuneleri toplandı. Tükürük sıvısı, 6000 rpm'de 10 dakika boyunca santrifüj edilerek, -80 derecede analiz gününe kadar saklandı. Aynı zamanda hastalardan sondlama cep derinliği (SCD), klinik ataçman seviyesi (KAS), plak indeksi (Pİ) ve gingival indeks (Gİ) ve sondlamada kanama indeksi (SKİ) ölçümleri yapılmış ve tüm değerler kaydedildi. Toplanan numunelerin biyokimyasal analizi ELİSA yöntemi yapıldı. Elde edilen tüm verilerin istatistiksel analizi SPSS 23 paket programı kullanılarak değerlendirildi. Çalışma sonucunda glutatyon peroksidaz-DOS-PİOS değerlerinde istatistiksel olarak anlamlı fark tespit edilememişken (p>0,05) glutatyon peroksidaz tükürük değeri en yüksek peri-implantitis grubunda tespit edilmiştir ve diğer gruplarla arasında istatistiksel olarak anlamlı fark vardır (p0,05).
Özet (Çeviri)
Diseases caused by inflammation of the supporting tissues of the periodontium by multifactorial factors are called periodontal diseases. The diagnosis, treatment and prognosis of periodontal diseases are important for the elimination of inflammation. The aim of this study is to examine the effects of biochemical parameters such as glutathione peroxidase (GSH-Px), procalcitonin (PCT) and neopterin on the diagnosis and prognosis of periodontal diseases. In our study, patients were divided into 4 subgroups (1.group healthy tooth, 2.group periodontitis, 3.group peri-implantitis and 4.group healthy implant), with 30 persons in each group. Consent form was obtained before samples were taken from the patients. Samples of patients' gingival groove fluid (DOS), peri-implanter groove fluid (PIOS) were taken from the lower 6th teeth and implants. In addition, saliva samples were collected from all groups. Saliva fluid was centrifuged at 6000 rpm for 10 minutes and stored at -80 degrees until analysis day. At the same time, probing pocket depth (SCD), clinical attachment level (CAS), plaque index (PI) and gingival index (GI) and probe bleeding index (SCI) were measured from the patients and all values were recorded. Biochemical analysis of the collected samples was carried out by ELISA method. Statistical analysis of all data obtained was evaluated using the SPSS 23 package program. As a result of the study, no statistically significant difference was found in glutathione peroxidase-DOS-PIOS values (p> 0.05), while glutathione peroxidase saliva value was the highest in the peri-implantitis group and there was a statistically significant difference between the other groups (p 0.05).