Gingivitis ve kronik periodontitis hastalarında dişeti oluğu sıvısındaki IL-1β, IL-10, IL-36γ sitokin düzeylerinin incelenmesi
Analysis of gingival crevicular fluid IL-1β, IL-10, IL-36γ cytokine levels in gingivitis and periodontitis patients
- Tez No: 464291
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHTİKAR GÜRSEL
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Dişeti oluğu sıvısı (DOS) damarlardaki sıvının mikrosirkülasyonu sırasında enflame periodontal dokuya, sulkusa ve periodontal cebe sızması ile oluşmaktadır. Bu sıvı enflame dokuyu geçtiğinde hastalığın yıkıcı sürecinde yer alan enzimlerin ve diğer moleküllerin hastalıklı bölgede toplandığı düşünülmektedir. DOS'taki bu enzim ve moleküllerin tespiti hastalıkların patogenezi ile ilgili bilgilerin elde edilmesine, periodontal hastalık aktivitesinin izlenmesine ve diagnostik testlerin geliştirilmesine olanak sağlamaktadır. Bu çalışmada, sağlıklı, gingivitisli ve kronik periodontitisli bireylerde, DOS'ta var olan Interlökin 1β (IL-1β), IL-10 (IL-10), IL-36γ(IL-36γ) düzeylerinin tespit edilerek gruplar arası karşılaştırılması amaçlanmıştır. Bu çalışmaya, Selçuk Üniversitesi Dişhekimliği Fakültesine başvuran, sistemik olarak sağlıklı, sigara içmeyen, klinik ve radyografik olarak teşhisi konulmuş (25 sağlıklı, 25 gingivitis, 30 kronik) toplam 80 birey dahil edildi. Çalışmaya dahil edilen her bireyin klinik periodontal kayıtları alındıktan sonra, bireylerden DOS örnekleri sitokin analizi için toplandı. DOS örnekleri sitokinlerin ELISA yöntemi ile analizi sürecine kadar -80 C˚ de saklandı. Klinik parametreler (Gİ, Pİ, SK, SCD ve KAS) analiz edildiğinde gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulundu. Kronik periodontitisli grupta ölçülen değerler, sağlıklı ve gingivitis grubundan daha yüksekti. DOS IL-1β, IL-10, IL-36γ miktarı kronik periodontitisli grupta anlamlı olarak yüksekken, gingivitis ve sağlıklı grup arasında anlamlı bir fark yoktu. Bu çalışmanın sonuçları, DOS'taki sitokin düzeylerinin periodontal sağlık ve hastalık için belirleyici olabileceğini göstermiştir. Ancak, DOS'taki IL-36γ seviyesinin periodontal hastalıkta bir rolü olup olmadığını anlamak için periodontal tedavi öncesi-sonrası değerlendirmeleri içeren daha ileri çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Gingival crevicular fluid (GCF) is formed when fluid exudes from the vessels of the microcirculation into the inflamed periodontal tissue and into the sulcus or pocket. As the fluid traverses the inflamed tissue, it is thought to pick up enzymes and other molecules that participate in the destructive process, as well as products of cell and tissue degradation. Efforts to develop diagnostic tests based on host factors have been focused almost entirely on analysis of GCF. The purpose of this study was to investigate and compare gingival crevicular fluid interleukin-1β (IL-1β), interleukin-10 (IL-10), interleukin-36γ (IL-36γ) levels in patients with healthy, gingivitis and chronic periodontitis status. In this study, systemically healthy and nonsmokers 80 participants from Selcuk University Faculty of Dentistry, Periodontology (25 healthy, 25 gingivitis, 30 chronic periodontitis) were included. Clinical periodontal parameters were recorded, and gingival crevicular fluid samples were collected from patients for the cytokine analysis. Samples were stored in -80 ˚C until analysis with ELISA. The results of clinic parameters analysis demonstrated that there was statistically significant difference between all groups. It was higher in chronic periodontitis group than periodontally healthy and gingivitis group. Higher cytokines levels were noted in chronic periodontitis group when compared to gingivitis and healthy group. IL-1β, IL-10, IL-36γ levels in GCF demonstrated that there was statistically significant difference in chronic periodontitis group and it was higher in chronic periodontitis group than other groups but no difference was between periodontally healthy and gingivitis group The results of this study demonstrated that cytokine levels in GCF might be determinative for the periodontal health and diseases. However, further studies are required to understand whether there is a role of IL-36γ level in GCF in periodontal diseases and to clarify in the studies evaluating before and after periodontal treatment.