Bahreyn'de Şii muhalefet hareketleri (1971- 2015)
Shiite opposition movements in Bahrain (1971-2015)
- Tez No: 464359
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEKERİYYA KURŞUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, Uluslararası İlişkiler, History, International Relations
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Orta Doğu ve İslam Ülkeleri Araştırmaları Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortadoğu Siyasi Tarihi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
1971 yılında bağımsızlığını kazanmış olan Bahreyn, bu tarihten itibaren el-Halife ailesi önderliğinde toplumun tüm bileşenlerini bir arada tutacak bir devlet mekanizmasını inşa etmeye çalışmıştır. Bu süreçte el-Halife iktidarı, Bahreynlilerin hak ve özgürlükleri ve siyasi temsiliyetleri noktasında önemli reformlara imza atmıştır. Ancak iktidar erki, uzun dönemde güvenlik krizleri ve otoritede güç kaybı gibi sorunlara yol açacağı endişesiyle zamanla reformları sınırlandırmış ve Bahreynlilere kademeli olarak artan bir baskı politikası uygulamıştır. Bahreynliler devletin baskı siyaseti karşısında sessiz kalmamış ve çeşitli platformlarda taleplerini dile getirmişlerdir. Özellikle ülkenin demografik yapısında sayısal üstünlüğe sahip olan Şii nüfus, yaşanan bu sürecin Sünni el-Halife ailesinin bilinçli bir tercihi olduğunu ve bu süreçte kendilerine karşı uygulanan ayrımcı politikalarla sistemin dışına itildiklerini ve marjinalleştirildiklerini savunmuşlardır. Bahreyn`de yaşanan tüm bu gelişmeler Şiileri el-Halife ailesine karşı aktif bir mücadelenin içerisine sokmuştur. Bu çalışmanın tezi Bahreyn`in bağımsızlık süreci ve sonrasında ülkedeki Şii nüfusun siyasi ve toplumsal hayatta karşılaştıkları problemli durumları incelemek, Şii muhalefeti oluşturan dinamikleri ortaya çıkarmak, Bahreyn siyasetinin bir unsuru olarak Şii fraksiyonları tanıtmak ve Bahreyn`de Arap Baharı sürecini, iktidar-muhalefet ilişkileri ekseninde örnek bir olay olarak incelemektir. Anahtar Kelimeler : Bahreyn, ġii Muhalefet, Arap Baharı
Özet (Çeviri)
Having gained its independence in 1971, Bahrain has tried to build a state mechanism that will keep all the components of society together under the leadership of the al-Khalifa family since then. In this process, the al-Caliph power has undergone important reforms at the point of the rights and freedoms of the Bahrainians and their political representations. However, the ruling power has limited the reforms over time as a result of getting worried about long-term security crises and the loss of power to the authorities, and has imposed a gradually increasing pressure on the Bahrain. The Bahrainians were not silent in the face of the state's repression politics and expressed their wishes on various platforms. Particularly, the Shiite population, which has a numerical superiority in the demographic structure of the country, has argued that this process is an outcome of deliberate choices of the Sunni al-Khalifa family and that they have been detached and marginalized with discriminatory policies applied against them. All these developments in Bahrain led the Shiites into an active struggle against the al-Khalifa family. The goal of this study is to examine the problematic situations of Bahrain's independence period and the political and social life of the Shiite population in the country afterwards, to reveal the dynamics that constitute the Shia opposition, to introduce the Shia factions as an element of Bahrain politics and to discuss the Arab Spring process in Bahrain on the axis of power- As a case study. Keywords : Bahrain, Shiite Opposition, Arab Spring