Fahreddîn er-Râzî'nin el-Mantıku'l-Kebîr'inin tahkik ve incelemesi(I.Cilt:İnceleme)
Fakhr al-din al-rRzi's al-Mantiq al-Kabir (Major book on logic) critical edition and study
- Tez No: 464370
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ DURUSOY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 1172
Özet
Bu tezde; İbn Sînâ sonrası dönemin en önemli mantıkçısı ve“el-İmâm”olarak kabul edilen Fahreddîn er-Râzî'nin, diğer eserlerine de kaynaklık etmiş olan“el-Mantıku'l-Kebîr”adlı eserin yazma halindeki metni tahkik edilmiştir. İnceleme kısmı ise Giriş ve Sonuç hariç iki ana bölümden oluşmaktadır. Birinci Bölüm'de; eserin müellife aidiyeti, el-Mantıku'l-Kebîr'in kaynakları ve bazı temel özellikleri üzerinde durulmuştur. İkinci Bölüm'de ise el-Mantıku'l-Kebîr'in, gerek müellifin diğer eserleri gerekse sonraki mantıkçılar için kaynak oluşu da dikkate alınarak, eserde mühim görülen bazı meseleler ele alınmıştır. Tez; 228 sayfa inceleme ve 932 sayfa Arapça metin olmak üzere toplam 1.160 sayfadan oluşmaktadır. Anahtar Kelimeler : Fahreddîn er-Râzî, el-Mantıku'l-Kebîr, Mantık,Mantık Tarihi, Tahkik, Kipler, Kıyasın Dördüncü Şekli.
Özet (Çeviri)
Fakhr al-Din al-Razi is regarded as the most important logician of the period after Avicenna and is accepted as“al-Imam”. In this dissertation, the critical edition of the manuscript of his writing named after“al-Mantiq al-Kabir (The Major Book on Logic)”has been made and the text has been prepared. The analysis part of dissertation contains two main chapters except introduction and conclusion. The first chapter focuses on belonging of the writing to its author and sources of the writing as well as some of basic features. The second chapter dealt with some of the important issues of the writing, taking also into account that this writing is one of the sources for either the author's other works or the later logicians. The dissertation consists of 1.160 pages in total, including 228 pages of analysis and 932 pages of Arabic text. Keywords : Fakhr al-din al-Razi, al-Mantiq al-Kabir, Logic,History of Logic, Critical Edition, Modes, Fourth Form of Syllogism.