Kişilerarası iletişimin aile içi ilişki algısına etkisi: Alan araştırma üzerinden analiz
The impact of interpersonal communication on perception of intra-family relationships: Analysis of field research
  1. Tez No: 464386
  2. Yazar: AYŞE MÜGE YAZGAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EBRU ÖZGEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Halkla İlişkiler, İletişim Bilimleri, Public Relations, Communication Sciences
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kişilerarası İletişim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Araştırmacılar ve kamu politikalarını oluşturmakla görevli olan yetkililer, son zamanlarda kişilerarası iletişimde bireylerin daha zorlandığını gözlemlemektedirler. Kişilerarası ilişkilerde problem yaşayan bireyler aile içi ilişkilerinde de sorunlarla karşılaşmaktadırlar. Günümüzde toplumsal olaylar ve beraberinde getirdiği şiddet oldukça ivme kazanmaktadır. Maslow'un hiyerarşik basamaklarında en temel fizyolojik ihtiyacını dahi karşılayamayan bireylerde mutsuzluk söz konusudur. Araştırmada, bu mutsuzluktan yola çıkarak, aile içi iletişimde kişilerarası iletişimin etkisi anlatılmaya çalışılmıştır. Bu etkiyi ortaya koymak için kültürel yapının sosyoekonomik düzeyle ne kadar ilişkili olduğu perspektifi pragmatik bir yaklaşımla incelenmiştir. Yaratıcılık kabiliyeti olan insanoğlu, kendini gerçekleştirme seviyesine çıkarken, kendisi ile kurduğu iç iletişim, toplumdan aldığı geri bildirim, yaşadığı uç deneyimler sayesinde kendin olmayı öğrenir. Maslow'un hiyerarşik yapısına bağlı olarak yapılan incelemelerde aile içi sorunların arasında, bilişsel yapı içerisinde bilişsel filtre ve bilişsel stil ile yoksunluk ve egemenlik hâkimiyetlerinin tüketim toplumu olarak ilişikleri de nasıl tükettiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
So far, researchers and public officials have observed that individuals are having more difficulty in interpersonal communications. Individuals experiencing problems in interpersonal relationships also face problems in intra-family relationships. Today the social events and the violence resulted from them are getting accelerated. In the hierarchical stages of Maslow unhappiness is observed in the individuals who cannot even meet their basic physiological needs. In the research, the effect of interpersonal communication in intra-family relations is tried to be explained by taking the unhappiness into consideration. In order to demonstrate this impact, a pragmatic approach has been used to examine the extent how cultural structure is related to the socioeconomic level. By having an ability to create as a man, while climbing up to self-realization level, he learns to be a self-made man through his internal communication, through his feedback from society, and through his extreme experiences. The analyzes based on the hierarchical structure of Maslow demonstrate how cognitive filtering, cognitive style within the cognitive structure and how the strength of deprivation, domination consume relations throughout consumption societies.