Ebeveynlerin çocuklarıyla kurdukları ilişki ile sosyotelist olma durumlarının incelenmesi
Investigation of parents' relationship with their children and their status of being phubber
- Tez No: 801286
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖNDER BALTACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Teknolojinin hızla gelişmesi ile akıllı telefonlar günlük hayatımızın pek çok alanında vazgeçilmez hale gelmektedir. Yaptığımız birçok işte kolaylıklar sağlayan akıllı telefonun aşırı kullanımı riskleri de beraberinde getirmektedir. Özellikle aile içinde varlığını sürdüren ve günümüzde sanal bağımlılık olarak da ifade edilen sosyotelizm davranışı gitgide yaygınlaştığı gözlenmektedir. Sosyotelizm davranışı kişiler arası etkileşimin önüne geçmekte olup aile içi iletişimimizi olumsuz etkilediği söylenebilir. Bu nedenle araştırmamız çocuklu ebeveynler arasından seçilen 400 kişi ile yapılmıştır. Bu çocuklu ebeveynlerin 206'sı anneden 194'ü babadan oluşmaktadır. Bu araştırmanın amacı; ebeveynlerin çocuklarıyla kurdukları ilişki ile sosyotelist olma durumları arasındaki ilişkiyi belirlemeye yönelik olup, ebeveyn-çocuk ilişkisinin olumlu ya da olumsuz olmasının ebeveynlerin sosyotelist puanlarını anlamlı düzeyde yordayıp yordamadığını belirlemektir. Verilerin toplanmasında Genel Sosyotelist Olma Ölçeği (GSOÖ), Ebeveyn-Çocuk İlişkisi Ölçeği (EÇİÖ) ve Kişisel Bilgi Formu kullanılmıştır. Verilerin analiz edilmesinde SPSS programından yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Smartphones have become indispensable in many areas of daily lives with the rapid development of technology. Excessive use of smartphones does not just make most daily routines easier, but also brings risks with it. It is observed that behavior of phubbing, which is defined as virtual addiction, and continues to exist especially in the family, is becoming more widespread every day. It can be said that the behavior of phubbing prevents interpersonal interaction and negatively affects communication among family members. Therefore, our research was conducted with 400 people selected from people who have children. 206 of the participants are mothers, and 194 of the participants are fathers. The purpose of this research is to determine the relationship between parents` relationship with their children and their status as being a phubber, and to determine whether that the relationship between parents and children is negative or positive significantly predicts the phubber scores of the parents. The General Phubbing Scale (GSOS), the Parent-Child Relationship Scale (EPRS) and the Personal Information Form were used to collect the data. SPSS program was used to analyze the data.