Kamu özel ortaklıkları ve ulaştırma sektörü (Dünya ve Türkiye örnekleriyle)
Public private partnerships and transportation sector (Samples from Turkey and around the world)
- Tez No: 464397
- Danışmanlar: PROF. DR. TURKAY BERKSOY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Maliye, İşletme, Finance, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Maliye Teorisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 262
Özet
Küreselleşme ve teknolojik gelişmelerin etkisiyle insanoğlunun ihtiyaçları da artmaya başlamıştır. Bu bağlamda, temel amacı topluma hizmet sunmak olan devletler, kamu kaynaklarının da yetersiz olması nedeniyle yeni finansman yolları aramaya yönelmişlerdir. Böylece çoğu ülkede, kamu kesimi özellikle büyük altyapı yatırımlarını gerçekleştirmek için özel sektörle iş birliği yapmaya başlamıştır. Kamu özel ortaklıkları ismi verilen bu model son yıllarda dünyada olduğu gibi ülkemizde de yaygın bir şekilde uygulanmaya başlamıştır. Bu çalışma ile kamu özel ortaklığı modeli teorik ve uygulama kısmıyla anlatılmaya çalışılmıştır. Bu çerçevede seçilmiş bazı Avrupa Birliği ülkelerinde ve Türkiye'de modele ilişkin örnek projelere yer verilmiştir. Anahtar Kelimeler : Kamu Özel Ortaklıkları, Ulaştırma Sektörü
Özet (Çeviri)
The needs of human beings have begun to increase with the impact of globalization and technological developments. In this context, the states whose main purpose is to provide public services have been searching aimed at finding new ways due to inadequate public resources. Thus, in most countries, public sector has begun to cooperate with private sector especially to build large infrastructure investments. This model is called Public Private Partnerships, which has been begun to implement widely in our country as in the World recent years. This study has been attempted to discuss with theoretical and application parts. In this framework, samples of models in some selected European Union countries and Turkey are included. ywords : Public Private Partneships,Transportation Sector