II. Abdülhamid Dönemi kara harp sanayii (1876-1908)
Military industry in the reign of AbdülhamidII
  1. Tez No: 464398
  2. Yazar: FATİH TETİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EROL ÖZVAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, Tarih, Defense and Defense Technologies, History
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 386
Özet
19. yüzyılın ortalarından itibaren ateşli silahlar teknolojisindeki global dönüşüm, savaş organizasyonu ve harp sanayi sektöründeki imalat yapısını değişmeye zorlamış ve pek çok ülke bu yeni silah teknolojisi ve üretim modeline ayak uydurmak zorunda kalmıştı. Osmanlı Devleti de gerek düzenli bir istihbarat ağı ile son teknik gelişmelerden haberdar olma ve gerek teknoloji transferi ile yeni silahları yerli işletmelerde üretebilmek için bu değişimlere intibak etmeye çalıştı. Bu doktora tezi bütün dünyanın etkilendiği bu teknolojik dalganın nelerden ibaret olduğu ve Osmanlı Devleti'nin yeni üretim tekniklerine adaptasyon sürecini anlamaya yöneliktir. Cihan Harbi'nin yarım yüzyıl öncesinden başlayarak büyük savaşa gelinceye kadar Osmanlı Devleti'nin bu konuda ne gibi bir hazırlık içerisinde olduğu ve en nihayetinde I. Dünya Savaşı'na hangi teknolojik seviyede girdiği meselesi bu araştırmanın esas konusunu oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
From the middle of the 19th century, the transformation of firearms technology forced changes in the organization of war and the structure of the production of war industry; most countries had no choice but to follow this new model of production and and construct these new forms of firearm technology. The Ottoman Empire attempted to follow these transformations as well, both to keep the organized intelligence services up to date in recent technical developments and also in order to manufacture firearms at factories within the Empire. This doctoral dissertation is an attempt to understand this global technological shift and the process by which new manufacturing technology was adapted within the Ottoman Empire. This work is considered with preparation of the Ottoman Empire in the realm of firearms technology development from the fifty years prior to World War I to the Great War and attempts to understand to what extent the Empire adapted this technology during the Great War.