Bir siyasal kültür olarak halkın belediye yönetimine katılımı: Beylikdüzü örneği
Participation the people's munipal management as a polical culture: Examples of Beylikdüzü
- Tez No: 464418
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RÜVEYDA KIZILBOĞA ÖZASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yerel Yönetimler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mahalli İdareler ve Yerinden Yönetim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Siyasal kültür ve katılım ilişkisi birçok araştırmacı tarafından ülkelerin siyasal sistemleri, demokratik değerleri, toplumsallaşma süreçleri ve kamu yönetimi sistemleri incelenerek ortaya konulmuştur. Türkiye'de siyasal kültür ve katılım paradigmasının ele alındığı çalışmalar, yeterli düzeyde âdem-i merkezi yapıları konu almamaktadır. Özellikle belediye yönetimine katılımın hangi siyasal kültür tipinin etkisiyle şekillendiği konusunda bilgi eksiklikleri bulunmaktadır. Bu tezin amacı, belediye yönetimine katılım ve siyasal kültür tipleri arasındaki ilişkiyi ortaya koymak ve nispeten bu konudaki bilgi eksikliğini gidermektir. Halkın karar alım sürecinde ve sonraki aşamalarda üstlendiği rollerin hangi siyasal kültüre özgü olduğu Beylikdüzü özelinde yapılan alan araştırmasıyla belirlenmiştir. Araştırma rastgele örneklem yöntemine göre seçilen ve Beylikdüzü İlçesi'nde yaşayan 390 kişiyle büyük çoğunluğu yüz yüze görüşme tekniği ile aşamalı anket formu doldurularak gerçekleştirilmiştir. Ankette yer alan önerme ve sorular akademik literatürde yer alan çalışmalardan yararlanılarak anket formuna eklenmiştir. Toplanan veriler SPSS (Statistical Package For The Social Sciences) programından yararlanarak analiz edilmiştir. Araştırmada ulaşılan ana sonuçlar şu şekilde sıralanabilir. i. Belediye yönetimine katılım konusunda araştırmaya katılanların duyarlılıkları, istek ve ilgi düzeyleri nispeten katılımcı siyasal kültüre daha yakındır. ii. Katılımcıların karar alım sürecinde dilek, şikâyet ve önerilerinin dikkate alındığı ancak mevcut katılım yöntemlerine alternatif, yeni katılım yöntemlerinin geliştirilmesi gerektiği ortaya konulmaktadır. iii. Yaş, cinsiyet, gelir seviyesi, eğitim düzeyi ve kentte kalış süresi gibi faktörler ile belediye yönetimine katılım açısından istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmamaktadır. iv. Halk nezdinde kent konseyi ve benzeri yöntemlerin belediye yönetimine katılım konusunda etkili olamadığıyla ilgili görüşler bulunmaktadır. Anahtar Kelimeler : Siyasal Kültür, Belediye, Katılım, Temsil.
Özet (Çeviri)
The relationship between political culture and participation has been put forward by many researchers by examining the country's political systems, democratic values, processes of socialization and public administration systems. The studies addressing the paradigm of political culture and participation in Turkey are not adequately addressed by local governments. Particularly, there is a lack of information about the type of political culture influenced by the participation in municipal administration. The purpose of this thesis is to reveal the relation between participation in municipal administration and types of political culture and relatively lack of information on this subject. The political culture specific to the role of the people in the decision-making process and at the later stages was determined by field research conducted in Beylikdüzü. The research was conducted by random sampling method and with 390 people living in Beylikdüzü District, most of them were completed by filling in a step-by-step questionnaire with face-to-face interview technique. The propositions and questions in the questionnaire have been added to the questionnaire using the studies in the academic literature. The collected data were analyzed using SPSS (Statistical Package For The Social Sciences) program. The main results reached in the research can be listed as follows. I. The sensitivities, desire and interest of those participating in municipal management participation are closer to the relatively participatory political culture. II. It turns out that participants need to develop new methods of participation in the decision-making process, in which their wishes, complaints and proposals are received but are alternative to existing participation methods. III. There is no statistically significant difference in factors such as age, sex, income level, level of education and duration of stay in the city and participation in municipal administration. IV. There are opinions on the fact that the city council and similar methods are ineffective in joining the municipal administration. Keywords : Political culture, municipality, Participation,Representation