Araştırma sektöründe çalışan memnuniyeti üzerine bir çalışma
A study on employee satisfaction at research sector
- Tez No: 464430
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sürdürülebilir Büyüme ve Kalite Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Çalışan memnuniyeti günümüz şartlarında oldukça önemlidir. Bu noktada firmalar, hem çalışan memnuniyetini hem de müşteri memnuniyetini ön planda tutarak gerekli iyileştirmeleri yapmalıdır. Bu çalışmadaki amaç da araştırma sektöründe çalışan bireylerin memnuniyet seviyelerinin belirlenerek gerekli iyileştirmelerin yapılmasıdır. Bu amaçla da demografik değişkenlerin uygulanan anketten elde edilen faktörlere göre farklılık gösterip göstermediği araştırılmıştır. Araştırmanın birinci bölümünde sektör hakkında gerekli bilgilendirme ve detaylar verilmiş, ikinci bölümde çalışan memnuniyeti kavramı ve önemi, motivasyon teorilerine göre çalışan memnuniyeti ve çalışan memnuniyetini etkileyen faktörler anlatılmış, üçüncü bölümde ise araştırma sonucunda elde edilen veriler doğrultusunda sonuçlar değerlendirilmiş ve öneride bulunulmuştur. Anahtar Kelimeler : Çalışan Memnuniyeti, Araştırma Sektörü
Özet (Çeviri)
Employee satisfaction is very important in today's conditions. At this point companies should do necessary improvements both employee satisfaction and customer satisfaction by giving priority. The purpose of this study is that persons working in the researching sector should be determined level of satisfaction and be done necessary improvements. For this purpose, according to the reached factors with survey results that was being invastigated whether demographic variables are differed or not. The first part of researching was information about researching sector and details, the second part was explained employee satisfaction and importance, motivation theories according to employee satisfaction and factors affecting employee satisfaction, the third part was data obtained as a result of research, evaluations of them and proposal. Keywords : Employee Satisfaction, Research Sector