The impacts of emerging human resource practices on employee satisfaction, life satisfaction and the role of courage in these impacts: an exploratory study in the education sector in Ghana
Gelişmekte olan insan kaynakları uygulamalarının çalışan memnuniyeti, hayat memnuniyeti üzerine etkileri ve bu etkilerdeki rolü: Gana'da eğitim sektöründe keşifsel bir araştırma
  1. Tez No: 732353
  2. Yazar: DESMOND DJABA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM SANİ MERT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Antalya Bilim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
İnsan Kaynakları Yönetiminin toplumun ekonomik taleplerine yönelik gelişimi, eğitim sektöründe okulların etkinliği için İKY uygulamalarının önemli olduğunu göstermektedir (Blanford, 2009). Nartey, Annan ve Nunoo'ya (2009) göre, ülkelerin insan kaynakları gelişimi eğitim altyapısına dayalı kurulmuştur. Bu çalışma, öncellikle, gelişen İnsan Kaynakları Uygulamalarının İş Tatmini (kişinin işiyle ilgili memnuniyeti), Yaşam Tatmini, Eğiticilerin genel öznel iyi oluşu üzerindeki etkilerini ve bu etkide Cesaretin rolünü incelemektedir. Veriler, Gana'daki lise öğretmenlerinden çevrimiçi bir anket ile toplanmış ve Yapısal Eşitlik Modellemesi aracılığıyla analiz edilmiştir. Sonuçlar İnsan Kaynakları Uygulamalarının öğretmenlerin hem İş hem de Yaşam Tatminini olumlu yönde etkilediğini göstermektedir. Ayrıca Cesaretin, İnsan Kaynakları Uygulamaları ve öğretmenlerin İş Memnuniyeti arasındaki ilişkide düzenleyici rolü varken, İnsan Kaynakları Uygulamaları ve öğretmenlerin Yaşam Tatmini arasındaki ilişkide ise düzenleyici etkisi yoktur.
Özet (Çeviri)
The evolvement of human resource management with society's economic demands demonstrates the importance of HRM practice at the educational level towards a school's success (Blanford, 2009). According to Nartey, Annan & Nunoo (2018), every country's human resource development is founded based on education. This study is, first of all, inspired by a quest to appreciate in detail what impacts emerging Human Resource Practices have on Job Satisfaction (the happiness about one's job), Life Satisfaction, the overall subjective well-being of Teaching professionals, and the role courage plays in these spheres of impacts. Primary data was collected from 201 senior high school certified teachers in Ghana through an online questionnaire, and Structural Equation Modeling was used for data analysis. The results suggested that human resource practices positively impact both teachers' Job Satisfaction and Life Satisfaction. It is also identified that Courage moderates the relationship between Emerging Human Resource Practices and teachers' Job Satisfaction. However, Courage does not moderate the relationship between Emerging Human Resource Practices and teachers' life satisfaction.