Hizmet sektöründe çalışan memnuniyeti üzerine bir araştırma (Konaklama işletmeciliği örneği)
- Tez No: 556146
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET BÜYÜKŞALVARCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Konaklama işletmeciliği hizmet sektöründe çalışanların çalışan memnuniyeti üzerine görüşlerini belirlemeyi amaçlayan bu araştırma nicel verilere dayalı genel tarama modelinde ve ilişkisel tarama modelinde bir araştırmadır. Araştırmanın çalışma evrenini Konya ilinde Turizm hizmet sektöründe faaliyet gösteren beş yıldızlı A, B, C ve D otel çalışanları oluşturmaktadır. Etik kaygılardan dolayı otel isimleri harf olarak kodlanmıştır. A otelinde çalışan sayısı (α=120) B otelinde çalışan sayısı (α=107) C otelinde çalışan sayısı (α=125) D otelinde çalışan sayısı (α=32) genel toplamda (α=384) olarak tespit edilmiştir. Araştırmada, Konya ilinde turizm hizmet sektörünün faaliyet gösteren A, B, C ve D otel çalışanlarının çalışma evrenini (n=192+) kişiden oluşacak bir örnekleme grubunun temsil edeceği düşünülmüştür. Araştırmada gerekli izinler alınarak çalışan memnuniyeti ölçeği kullanılmıştır. Araştırma genelinde otel çalışanlarının çalışan memnuniyet düzeylerinin ücret tatmini, haftalık mesai süresi, yazılı görev tanımı gibi önermeler haricinde yüksek olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The research which aims to determine the views on employee satisfaction of empleyees working in accomodation management service industry is a research in general survey model based on quantitative data. Employes of five star A,B,C and D hotel which operates in tourism service industry in Konya province from the working universe of the research. Due to ethical concerns, hotels name are coded as letters. Number of employees at A hotel (@=120), number of employees at B hotel (@=107) number of employees at C hotel (@=125 and number of employees at D hotel (@=32), in total (@=384)have been identified. It is thought that a sampling group consisting of (n=192+) will represent the working universe of employess of hotel A,B,C and D operating in tourism service sector in Konya province. Employee satisfaction scale was used by taking necessory permissions in this research. It is concluded that the level of employee satisfaction of hotel employees is high except for the suggestions such as wage satisfaction, weekly working hours and written job description.