Transmission of advanced economies central banks' and Central Bank of Republic of Turkey's monetary policies to Turkish financial system
Gelişmiş ekonomiler merkez bankaları ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası para politikalarının Türk finansal sistemine aktarımı
  1. Tez No: 464594
  2. Yazar: ÜNAL KAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BEDRİ KAMİL ONUR TAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışmada gelişmiş ülkeler tarafından uygulanan geleneksel olmayan para politikalarının Türk finansal piyasalarına etkileri analiz edilmiştir. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası politikaları gelişmiş ekonomilerin politika duruşuyla birlikte değerlendirildiğinde, yurt içi piyasa faizlerinin TCMB politika kararlarına verdiği tepkisi değişebilmektedir. Bu konuya ışık tutabilmek için çalışma ampirik bir VAR modeli önermektedir. Model dinamik lineer zaman serisi olarak tasarlanmış ve VAR yaklaşımıyla analiz edilmiştir. Bulgulara göre hem yurt içi hem yurt dışı gelişmelere karşı kısa vadeli piyasa hassasiyeti genel olarak TCMB'nin birincil politika aracıyla etkilenmektedir. Uzun dönem göstergesi üzerinde ise ABD dolar kuru oldukça etkilidir.
Özet (Çeviri)
In this study, effects of unconventional monetary policies which are implemented by advanced economies to Turkish financial markets are analyzed. When Central Bank of Republic of Turkey (CBRT) policies are evaluated with advanced economies' policy stance, the response of domestic market rates to CBRT policy decisions may change. To shed light to this issue this study suggests an empirical VAR model. According to the findings, short term market sensitivity against both domestic and international improvements was affected mainly by primary policy tool of CBRT. US dollar exchange rate is quite effective on the long term indicator.