Oryantalizm ve batı'nın Türkiye algısı
Orientalism and the west's perception of Turkey
  1. Tez No: 464710
  2. Yazar: ÖZGÜL ÖZLÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞENOL DURGUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu çalışma,“Oryantalizm nedir, hangi konuları kapsar, amacı nedir ve Türkiye'deki etkileri nelerdir?”gibi sorulara yanıt vermeyi amaçlamıştır. Oryantalist düşüncenin ortaya çıkışı ve zaman içinde aldığı şeklin nasıl olduğu araştırılmıştır. Oryantalist düşüncenin temelinde bulunan özelliklerin neler olduğuna ve ne gibi etkilerinin olduğuna değinilmiştir. Oryantalist düşüncenin temelini oluşturan ötekileştirme, Doğu-Batı ayrımı, modernite ve inanç farklılığı gibi olgular üzerinde durulmuştur. Konu, Osmanlı'dan günümüze tarihi süreç içinde ele alınmıştır. Avrupalıların Türklere bakışının şekillenmesi ile kültürel, iktisadi ve siyasi alanda oryantalizmin Türkiye'nin Avrupa Birliği sürecine etkisi ve yansımaları üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study is aimed at addressing the questions "What is orientalism and purpose of this? What does it cover? What are the effects of this thinking observed in Turkey?''. The appearance of Orientalism and the shape it has acquired over time has been studied in this research. The core characteristics found in Orientalist thinking and its effects have been also studied. The concepts such as marginalization that forms the core of Orientalism, east-west discrimination, modernity and belief differences are paid attention. The topic, Orientalism, has been handled in a historical way from the Ottoman times till now. As a result, the effect and reflections of Orientalism on Turkey's accession to European Union in cultural, economic and political arena are studied in accordance with the forming of Europeans' perspectives on Turkish people.