Prostat biyopsisi için uygulanan periprostatik blokaj ve rektal lidokainli jel ile düşük doz spinal anestezinin karşılaştırılması
Comparison of low-dose spinal anesthesia with periprostatic nerve blockage and i̇ntrarectal lidokain gel for prostate biopsy
  1. Tez No: 464738
  2. Yazar: MUSTAFA KUCUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERDAR GÖKTAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu prospektif randomize çalışmamızda; prostat biyopsisinde günümüzde altın standart olarak uygulanan rektal lidokainli jel ve periprostatik blokaj ile düşük doz spinal anestezi uygulamalarını karşılaştırdık. Düşük doz spinal anastezinin günübirlik işlem olan prostat biyopsilerinde alternatif bir anestezi yöntemi olarak uygulanabilirliğini araştırdık. Çalışmaya alınma kriterlerini sağlayan 100 hasta 1:1 oranında randomize edilerek çalışmaya alındı. Prostat biyopsisi öncesinde grup 1'deki hastalara periprostatik sinir blokajı ile birlikte intrarektal jel uygulaması, grup 2'deki hastalara düşük doz spinal anestezi yapıldı. Tüm hastalardan 14 kor iğne biyopsi alındı. TRUS kılavuzluğunda biyopsi sonrasında ağrı düzeyleri vizüel ağrı skalası ile 0-10 arasında puanlandı. Ayrıca hastalardan ağrı düzeylerini sözel ağrı skalası ile ifade etmeleri istendi. Ağrı skorları; anestezi yapılırken, ultrason probu yerleştirilirken, iğne biyopsiler alınırken, prostatın apeks bölgesinden biyopsi alınırken ve biyopsi bittikten 30 dakika sonra kaydedildi. Gruplar arasında yaş, prostat hacmi, serum T.PSA düzeyi, S/T PSA oranları ve parmakla rektal muayene bulguları açısından istatistiksel anlamlı fark yoktu. Anestezi yapılırken hissedilen ağrı skorları gruplarda benzerdi.
Özet (Çeviri)
In this prospective randomized study; we compared low-dose spinal anesthesia with the gold standard periprostatic nerve blockage and intrarectal lidocaine gel for prostate biopsy. We investigated the feasibility of low-dose spinal anesthesia for prostate biopsy in outpatient procedure. A total of 100 patients who met the inclusion criteria randomized 1:1 ratio to undergo prostate biopsy. Group 1 had periprostatic nerve blokage and intrarectal lidocaine gel, group 2 had low-dose spinal anesthesia. Fourteen core needle biopsy performed in all patients. Pain score was assessed after the procedure by a separate blinded observer using the visual analog scale, where 0 represents no pain at all and 10 represents the worst pain ever felt. In addition; patients were asked to express the pain level with verbal rating scale. Pain score was recorded at certain time points including during the introduction of the probe in the rectum, during periprostatic nerve block or spinal anesthesia, during biopsy, during biopsy on the apex of the prostate and 30 minutes after biopsy. There was no statistically significant difference between groups in terms of age, prostate volume, serum PSA level, F/T PSA ratio and digital rectal examination findings. Pain scores were similar between groups during anesthesia induction.