Parkinson hastalarında aerobik egzersizin etkileri
Effects of aerobic exercise in patients with parkinson
  1. Tez No: 464745
  2. Yazar: FATIMA KARAKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGE YILMAZ KÜSBECİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Parkinson hastalığı kişinin yaşamında bağımsızlığını ve yaşam kalitesini değiştiren kronik bir hastalıktır. Tedavide kullanılan rehabilitasyonda temel hedef hastaların normal hareketlerini yeniden yapabilme yeteneğini kazanmasına katkıda bulunarak, bağımsız yaşam süresini olabildiğince uzatmak ve yaşam kalitesini yükseltmektir Bu çalışmanın amacı Parkinson hastalarında aerobik egzersizin ve ev egzersizinin günlük yaşamsal fonksiyonlarına olan etkisini incelemektir. Bu çalışmaya İngiltere Beyin Bankası Tanı kriterlerine göre tanı konmus; ejeksiyon fraksiyon %40 ve daha üzeri olan, diabetes mellitus, hipertansiyon..vb kronik hastalıkların da eşlik edebildiği 40 Parkinson hastası alındı. 20 hasta aerobik egzersiz programına alınıp, 30 seans (6 hafta) boyunca haftada 5 gün, 45 dakikalık bisiklet ergometrisi verildi. Egzersiz programı olarak sabit kalp hızı protokolü seçildi. Egzersiz protokolü olarak haftada 5 gün 30 seans boyunca 5 dk ısınma, 10 dk eklem hareket açıklığı ve germe egzersizleri, 30 dk sabit kalp hızı yöntemi kullanılarak bisiklet ergometresiyle aerobik egzersiz ve 5 dk soğuma egzersizleri verildi. Benzer hastalık şiddeti olan 20 hasta da ev egzersiz grubuna dahil edildi. Bu 20 hastaya günde 2 kez 10 tekrar olmak üzere, 30 dakika süren 6 haftalık ayaktan ev egzersiz programı önerildi. Her iki grup hastaya H&E Skalası, UPDRS; hastaların yaşam kalitesi üzerine aerobik ve ev egzersiz programının etkilerini belirlemek için, Beck Anksiyete ölçeği, Beck Depresyon ölçeği, VAS ve PDQ-39 günlük yaşam aktiviteleri yapıldı. Hastalar egzersiz başlamadan önce ve 6 hafta sonrasında ve egzersiz programı bitiminden sonraki 1. ayda bu ölçeklerle tekrar değerlendirildi. H&E evre ortalaması 2-3 olan hastalar alındı. Sonuçlar SPSS (Statistical Package for the Social Sciences, version 17.0, SSPS Inc, and Chicago, IL, USA) ile değerlendirildi. Aerobik egzersiz ve ev egzersiz grubundaki hastaların yaşı ve hastalık süresi benzer idi. Aerobik egzersiz grubu tedavi öncesi ve sonrası kendi içinde karşılaştırıldığında UPDRS toplam, UPDRS 1. Bölüm, UPDRS 3. Bölüm puanları, Parkinson anketi günlük yaşam, Parkinson anketi sosyal destek bölümü puanları ve VAS puanlarında azalma olup anlamlı fark saptandı. UPDRS 2. Bölüm ve tedavi komplikasyonları bölüm puanları, Beck Depresyon ve Beck Anksiyete puanları, Parkinson anket toplam, Parkinson anket mobilite, Parkinson anket emosyon, Parkinson anket stigma, Parkinson anket kognisyon, Parkinson anket iletişim, Parkinson anket bedensel ağrı puanlarında azalma olmayıp anlamlı derece fark yoktu. Ev egzersiz grubu tedavi öncesi ve tedavi sonrası kendi içinde karşılaştırıldığında UPDRS 1. Bölüm puanı ve Beck Anksiyete puanında azalma olup anlamlı fark saptandı. UPDRS toplam puan, UPDRS 2. Bölüm, UPDRS 3. Bölüm ve tedavi komplikasyonları bölüm puanları, Beck Depresyon puanı, Parkinson anket toplam, Parkinson anket mobilite, Parkinson anketi günlük yaşam, Parkinson anket emosyon, Parkinson anket stigma, Parkinson anketi sosyal destek bölümü, Parkinson anket kognisyon, Parkinson anket iletişim, Parkinson anket bedensel ağrı puanları ve VAS puanında tedavi öncesi ve sonrası azalma olmayıp, anlamlı derece fark yoktu. Sonuç olarak hem aerobik hem ev egzersiz grubunda verilen rehabilitasyon programlarının hastaların yaşam kalitesinde bazı parametrelerde iyileşme yaptığı görülmüştür. Parkinson hastalığı tedavisinde medikal tedavinin yanında rehabilitasyon ve egzersiz programlarının faydalı olduğu bilinip, kombine tedavi olarak uygulanması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Parkinson's disease is a chronic illness that affects the patient's independency and quality of life. The main aims of the rehabilitation used in treatment are to help patients regain the ability of doing regular actions; to prolong the independent life time and to promote the quality of life. The purpose of this study is to investigate the effects of aerobic exercise and home exercises on daily life-sustaining functions of the patient. The patients in this study have been diagnosed according to UK PDS Brain Bank Diagnostic Criteria. There are 40 Parkinson's disease patients whose ejection fraction is 40% and more, and who are likely to have some chronic illnesses such as diabetes mellitus and hypertension. 20 patients have been included in aerobic exercise program and they have been given bicycle ergometer for 30 sessions (6 weeks; 5 days a week for 45 minutes). Fixed heart rate protocol has been chosen for the exercise program. 5 minutes of warm-up, 10 minutes of joint extension and stretching, 30 minutes of aerobic exercise with bicycle ergometer using fixed heart rate method and 5 minutes of cooling down exercises per week have been given as an exercise protocol. 20 patients with similar disease severity have been included in home exercise group. A six-week outpatient home exercise program including twice a day 10 repetitions for 30 minutes has been recommended for 20 patients. H&E scale, UPDRS, Beck Anxiety Inventory, Beck Depression Inventory, VAS and PDQ-39 daily life activities have been applied to both group patients in order to determine the effects of aerobic and home exercises on the quality of life of the patients. Patients have been assessed before exercise, after exercise and reassessed 1 month after the exercise program using same scales. Patients from 2-3 stages of H&E have been examined. Results have been assessed using SPSS (Statistical Package for the Social Sciences, version 17.0, SSPS Inc, and Chicago, IL, USA). The patients' age and duration of disease in both groups are similar. When aerobic exercise group has been compared in itself before and after treatment, it has been determined that there is a decrease and a meaningful difference in UPDRS total, UPDRS part 1 and part 3 scores, Parkinson's disease questionnaire of daily life and of social support scores and VAS scores. There is no decrease and a meaningful difference in UPDRS part 2 and treatment complications scores, Beck Depression Inventory and Beck Anxiety Inventory scores, and in the scores of Parkinson's Questionnaire of total, Parkinson's Questionnaire of mobility, Parkinson's Questionnaire of emotion, Parkinson's Questionnaire of stigma, Parkinson's Questionnaire of cognition, Parkinson's Questionnaire of communication, and Parkinson's Questionnaire of physical pain. When home exercise group has been compared in itself before and after treatment, it has been determined that there is a decrease and a meaningful difference in UPDRS Part 1 scores and Beck Anxiety Inventory scores. There is no decrease and a meaningful difference in UPDRS total, UPDRS part 2 and UPDRS part 3 scores, treatment complications scores, Beck Depression Inventory scores and in the scores of Parkinson's Questionnaire of total, Parkinson's Questionnaire of mobility, Parkinson's Questionnaire of emotion, Parkinson's Questionnaire of stigma, Parkinson's Questionnaire of cognition, Parkinson's Questionnaire of communication, Parkinson's Questionnaire of physical pain, Parkinson's Questionnaire of daily life, Parkinson's Questionnaire of social support and of VAS before and after treatment. As a result, it is clearly seen that rehabilitation programs applied to both aerobic exercise group and home exercise group enhanced the patients' quality of life in some parameters. It is known that in the treatment of Parkinson's disease rehabilitation and exercise programs as well as medical treatment are beneficial and it is recommended that they be applied in combination.