Arteriyel stiffness ile lökoariozis şiddeti ve nörokognitif fonksiyonlar arasındaki ilişki
Relation between arterial stiffness, neurocognitive functions and leukoaraiosis intensity
  1. Tez No: 464746
  2. Yazar: GÖKHAN KOYUNCU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERDAR ORUÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Serebrovasküler Hastalıklar subtiplerinden küçük damar hastalığı genel bir terimdir ve birkaç ayrı patolojik durumu tanımlamak için kullanılmaktadır Küçük damar hastalıklarında genelde subkortikal lakünlerle beyaz cevherde lökoensefalopati bir arada bulunur. Bu tür subkortikal lezyon kombinasyonları, genelde herhangi bir inme olmaksızın tıpkı dejeneratif bir demans gibi yavaş progresif bir seyir göstererek hastalarda ilerleyici kognitif yıkıma sebep olabilmektedir. Bu çalışmada Kr MR tetkikinde hiperintens lezyonları olan ve fazekas skorlamasına göre gruplandırılan hastaların kognitif durumları, kan parametreleri, arteriyel sertlik ve 24 saatlik ambulatuar kan basınçları arasındaki ilişki incelenmesi planlanmıştır. Geçmişinde bilinen semptomatik inme öyküsü bulunmayan, görüntülemesinde serebral hemoraji, subraknoid kanama ve intrakranial kitle lezyonu saptanmayan, manyetik rezonans görüntülemelerinde küçük damar hastalığı bulguları olan 62 hasta çalışmaya dahil edildi. Çalışmaya katılan tüm hastaların yaş, cinsiyet, vücut kitle indeksi (VKİ), hipertansiyon (HT), diabetes mellitus (DM), hiperlipidemi (HL), kardiyovasküler hastalık, sigara ve alkol kullanım öyküsü, ilaç kullanımı sorgulandı. Kranial MRG tetkikleri Fazekas skorlamasına göre gruplandırılan hastalara SMMT, ESMMT ve MoCA bilişsel değerlendirme ölçekleri uygulandı.
Özet (Çeviri)
Small-vessel disease, one of the subtypes of cerebrovascular diseases, is a general term and defines several separate pathological conditions. In small vessel diseases, subcortical lacunae and leukoencephalopathy in white matter often coexist. These kind of subcortical lesion combinations cause progressive cognitive impairment in patients without any stroke, by developing slowly similar to a degenerative dementia. In this study, it is aimed to examine relations between cognitive conditions, blood parameters, arterial stiffness and 24-hour ambulatory blood pressures of patients having hyperintense lesions on their Cr MRI and classified according to Fazekas scoring method. 62 patients were included in the study. These patients are without a history of known symptomatic stroke in the past. Cerebral hemorrhage, subarachnoid hemorrhage and intracranial mass lesions were not detected and it was observed in magnetic resonance that these patients have small-vessel disease. Age, gender, body mass index (BMI), hypertension (HT), diabetes mellitus (DM), hyperlipidemia (HL), cardiovascular disease, smoking, alcohol and medicine history of all patients participating in the study were examined. Cognitive evaluation scales, SMMT, ESMMT and MOCA, were applied to the patients who their cranial MRI examinations were classified according to Fazekas scoring method.