Demansı olan ve olmayan idiyopatik parkinson hastalarındaki metabolik farklılıkların fdg-pet/bt kullanılarak değerlendirilmesi
The evaluation of metabolic differences by using fdg-pet/ct in demented and non demented idiophatic parkinson's disease patients
  1. Tez No: 464744
  2. Yazar: MERYEM BAKIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SİBEL ALTINAYAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Sık görülen nörodejeneratif hastalıklardan biri olan İPH'de değişik derecelerde görülebilen kognitif bozukluk, hastaların önemli bir kısmında demans düzeyindedir. Bu çalışmanın amacı, FDG-PET/BT verilerinin analizi sonucunda, demansı olan ve olmayan İPH hastaları arasındaki metabolik farklılıkları tanımlamaktı. Nöropsikolojik test bataryası uyguladığımız 25 demansı olan ve 25 demansı olmayan İPH hastasının FDG-PET/BT çekimlerini yaptık.
Özet (Çeviri)
İdiopathic Parkinson's Disease (IPD) is one of the common neurodegenerative diseases that may occur in different degrees of cognitive impairment, a significant portion of patients with dementia level. The purpose of this study was to identify the metabolic differences between IPD patients with and without dementia, by using data analysis of FDG-PET/CT results. We performed FDG-PET/CT scans in 25 demented and 25 non-demented IPD patients who underwent to the neuropsychological test battery.