Ginkgo biloba ekstraktının toxoplasma gondii'ye karşı ın vivo etkisi
In vivo activity of extracts of ginkgo biloba against toxoplasma gondii
  1. Tez No: 464765
  2. Yazar: SELCAN AKYOL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT HÖKELEK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
T. gondii insanlar dahil birçok memeliyi, kuşları ve kemirgenleri enfekte edebilen bir protozoon parazittir. İmmun sistemi sağlam olan bireylerde genellikle asemptomatik ya da hafif lenfadenit şeklinde seyreden T. gondii'nin etken olduğu toksoplazmosis kalıcı fetal anomalilere, düşüklere ya da immun yetmezliği olan bireylerde, birçok organı etkileyen hayatı tehdit eden ve kontrol altına alınmadığında ölümle sonuçlanabilen klinik tablolara neden olmaktadır. Tedavide başlıca pirimetamin-sülfadiazin kombinasyonukullanılmaktadır. Özellikle immun yetersizliği bulunan hastalarda uzun dönem tedavi gereksiniminde standart tedavinin tolere edilememesi, standart tedavinin trofozoitlere etkili olup bradizoitleri ekarte edememesi nedeniyle görülen relapslar ve konjenital olarak enfekte yeni doğan ve çocukların tedavilerinde daha az toksik ve daha etkili yeni ilaçlara ihtiyaç duyulması gibi nedenlerle yeni tedavi protokollerine ihtiyaç duyulmaktadır. In vitro olarak HFF (human foreskin fibroblast) hücrelerinde T. gondii trofozoitlerine karşı etkinliği araştırılmış ve düşük toksisiteyle birlikte T. gondii'ye karşı etkili bulunmuş olan Ginkgo biloba,binlerce yıldır yaygın olarak kullanılan geleneksel Çin bitkilerindendir. Bitkinin ana bileşenleri; flavonoidler, proantosiyaninler, trilaktonik diterpenler (ginkgolid A, B ve C) ve seskiterpen bilabolidlerdir. Bu çalışmanın amacı in vitro T. gondii'yekarşı etkili bulunmuş olan Ginkgo biloba ekstraktlarının in vivo etkinliğinin araştırılmasıdır. Çalışmada BALB/c fareleri (n=81) 105 T.gondii trofozoiti ile intraperitoneal olarak enfekte edildikten 24 saat sonra tedaviye başlandı (n=72). Fareler her bir grupta dokuzar tane olmak üzere 9 gruba ayrıldı. Sekizi tedavi biri kontrol grubu olarak belirlendi. Kontrol grubuna tedavi uygulanmadı. Diğer gruplarda 10 gün boyunca oral yoldan tedavi uygulandı. Fareler enfeksiyon sonrası 30 gün gözlemlenerek sağ kalım oranları değerlendirildi. Tedavide pirimetamin 12,5-6,25 mg/kg/gün, sulfadiazin 200-100 mg/kg/gün ve Ginkgo biloba 100-50 mg/kg/gün doz kombinasyonları kullanıldı. Bulgular değerlendirildiğinde pirimetamin 12,5 mg/kg/gün + sülfadiazin 200 mg/kg/gün + Ginkgo biloba 100 mg/kg/gün tedavi dozu verilen grup ile pirimetamin 6,25 mg/kg/gün + sülfadiazin 100 mg/kg/gün + Ginkgo biloba 100 mg/kg/gün tedavi dozu verilen gruplarda yaşam yüzdesinde % 11.1 oranında artış saptanmıştır ancak bu durum istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır (p> 0,05). Sonuç olarak; in vitro antitoksoplazma etkinliği saptanmış ancak in vivo antitoksoplasma aktivitesi daha önce araştırılmamış Ginkgo biloba'nın T. gondii tedavisinde kullanılan PYR ve SDZ ile kombine edilmesi sonucunda farelerin yaşam yüzdesinde % 11,1 oranında artış belirlenmiştir. Ginkgo biloba'nın T. gondii'ye karşı etkinliğinin daha net olarak ortaya koyulabilmesi için farklı dozlarda ve etkin olan farklı ilaçlarla kombine edilerek daha geniş çalışma gruplarında yapılacak ileri in vivo çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Toxoplasma gondii is a protozoan parasite that can infect birds, rodents and many mammals including humans. Toxoplasmosis which is caused by T. gondii, is asymptomatic or cause mild lymphadenitis in individuals who have strong immune system, however, it may cause persistent fetal anomalies and miscarriages in pregnants that affects many organs. In addition, it can cause life-threatening and fatal manifestations in immunocompromised individuals when it is not under controled. Principally, pyrimethamine-sulfadiazine combination is used in treatment. New treatment protocols are needed for immunocompromised patients who have long-term treatment requirements and cannot tolerate standard therapy, relapses that arise from not eliminated bradyzoites by standard therapy which effects throphozites. Besides, less toxic and more effective new drugs are needed for congenital infected newborns' and children's treatments. Ginkgo biloba of which effectivity is investigated on HFF (human foreskin fibroblast) cells by in vitro studies and found to be effective against T. gondii along with low toxicity, is a traditional Chinese plant and used common for thousands of years. This plant's main components are flavonoids, proanthocyanidine, trilaktonik diterpenes (ginkgolides A, B and C) and sesquiterpene bilabolids. The aim of this study to investigate in vivo activity of extracts of Ginkgo biloba that have been found to be effective against T. gondiiin vitro. In current study, the treatment was started after 24 hours to BALB / c mice (n = 81) which were infected by 105 T.gondii'strophozoites via intraperitoneal way. 9 groups were performed and per group included 9 mice. Eight groups were determined to be therapy groups and also one group was determined to be control group. No treatment was applied to the control group. The treatment was applied to the other groups for 10 days. 30 days after infection, mice were observed and evaluated for their survival rate. Pyrimethamine 12.5 to 6.25 mg / kg / day dose, sulfadiazine 200-100 mg / kg / day dose and Ginkgo biloba 100 to 50 mg / kg / day dose was used. When results were analyzed pyrimethamine 12.5 mg / kg / day + sulfadiazine 200 mg / kg / day + Ginkgo biloba 100 mg / kg / day dose of treatment group and pyrimethamine 6.25 mg / kg / day + sulfadiazine 100 mg / kg / day + Ginkgo biloba 100 mg / kg / day dose of treatment group was increased in the percentage of life in the group (11, 1 %), but this was not statistically significant (p> 0.05). As a result; the anti-toxoplasma effectivity of Ginkgo biloba was observed in vitro beforehowever, the in vivo anti-Toxoplasma activity of Ginkgo bilobawas not investigated with the combination of PYR and SDZ. The Ginkgo biloba, PYR and SDZ combination therapyresults an increase in the survival of mice (11,1 %). In order to consider Ginkgo biloba's effectivity against T. gondii more clearly, further in vivo studies are needed by using the different drugs in different doses in combination and performing to larger study groups.