İntihar girişiminde bulunan mdb hastalarında serum no-adma düzeyi
Serum no-adma levels in patients who attempted suicide in major depressive disorder
- Tez No: 464783
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERMAN BAĞCIOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Amaç: İntihar girişiminde bulunan ve bulunmayan MDB hastalarında serum NO ve ADMA düzeylerini ölçmek, depresif bozukluk ve intihar ile NO–ADMA ilişkisini incelemek, intihar girişimine katkı sağlayan biyolojik faktörleri anlamaktır. Gereç ve Yöntem: 30 intihar girişiminde bulunan MDB' li hasta, 30 intihar girişiminde bulunmayan MDB' li hasta ve 27 sağlıklı birey çalışmaya alındı. Tüm bireylerden serum ADMA ve NO düzeyleri ölçüldü. Bütün hastaların MDB tanısı DSM-IV' e göre konuldu. Hastaların depresyon şiddeti HAM-D ölçeği ile ölçüldü. Bulgular: İntihar girişiminde bulunan MDB hastaları ile intihar girişiminde bulunmayan MDB hastaları karşılaştırıldığında serum ADMA ve NO düzeyleri benzer bulundu. İntihar girişiminde bulunan ve bulunmayan MDB' li hastalarda serum ADMA düzeyi sağlıklı kontrollere göre daha yüksekti. İntihar girişiminden bağımsız depresif hastalarda serum ADMA düzeyi sağlıklı kontrollere göre daha yüksek, serum NO düzeyi sağlıklı kontrollere göre daha düşüktü. Sonuç: ADMA' nın depresyonun etyopatogenezinde rol oynayabileceği ama majör depresyona bağlı intihar girişimlerinde ilişkili gözükmediği ortaya çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of the present study was to measure Serum ADMA and NO levels in Major Depressive Disorder (MDD) patients who attempted or not-attempted suicide, to examine the relationship between NO–ADMA with depressive disorder and suicide, to understand the biological factors that contribute to attempted suicide. Methods: 30 depressive patients who had recently attempted suicide, 30 non-suicidal depressed patients and 27 healthy control group were included in the study. Serum ADMA and NO levels were measured in all individuals. All MDD patients were diagnosed according to DSM-IV. The severity of depression was measured with the HAM-D scale. Results: When compared to MDD patients who attempted and MDD patients who not-attempted suicide, serum ADMA and NO levels were observed to similar. MDD patients who attempted or not-attempted suicide, serum ADMA levels were higher than healthy ones. Independently of suicide attempts in depressed patients serum ADMA levels higher than in healthy controls, serum NO levels were lower than in healthy controls. Conclusion: ADMA may play a role in the etiopathogenesis of depression but ADMA is not associated with major depression-related suicide attempts.