Hasta güvenliği ve çalışan güvenliğinde yönetimin etkinliği
Maneegement's effectiveness in safety of patients and employees
- Tez No: 464784
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÖNÜL ALKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Health Care Management
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 191
Özet
Bireylerin en önemli yaşam unsuru, sağlıklı bir şekilde hayatını devam ettirebilmektir. Sağlıklarında herhangi bir aksama ve hastalık şüphesinde, teşhis tedavi için hastanelere müracaat ederler. Hastanelerden hatasız, kaliteli ve güvenli etkili sağlık hizmeti almak isterler. Toplumların sağlıklı olması ve bireylerin sağlıklı hayat sürmelerinde hastaneler önemli bir yere sahiptir. Teknolojinin hızlı gelişmesi ve globalleşmeyle birlikte, eğitim seviyesinin artması bilinçlenen hasta potansiyeli oluşturmuştur. Eğitimli ve bilinçli hastalar; hizmet aldığı sağlık kuruluşundan, ilk seferinde ve her seferinde hatasız, kısa sürede teşhis ve tedavisini gerçekleştiren, etkin ve güvenli sağlık hizmeti talep etmektedir. Hastaneler de sunulan sağlık hizmetlerinin hatasız ve güvenli olması, yönetimin etkin sistem oluşturmasıyla gerçekleşebilmektedir. Hasta ve çalışanlara güvenli hastane ortamı oluşturmak, istenmeyen olayların meydana gelmesini engellemek, süreçleri iyileştirmek, güvenli, kaliteli, nitelikli sağlık hizmeti verilmesini sağlamak, bilimsel verilere dayalı doğru kararlar alınması ile gerçekleşmektedir. Adalet eşitlik ve uzmanlaşmaya dayanan yönetim felsefesi ve bilimsel yönetim anlayışına sahip olmak etkinliği artırmaktadır. Hastayı bilen ve hastaneyi tanıyan, gereksinimlerini bilen, profesyonel tıp eğitimi ile birlikte akademik yönetim eğitimi alan hastane yöneticilerine ihtiyaç vardır. Hastanelerin amacı hasta güvenliğini ve çalışan güvenliğini sağlamak, verimli, etkili güvenli ve memnuniyet düzeyi yüksek hizmet sunumu sağlayabilmek için, bu konuda hastane yönetimi eğitimi alan yönetim ekibine, yönetimi meslek olarak kabul eden yöneticilere önemli görevler düşmektedir.
Özet (Çeviri)
A person's most important life factor is to sustain a healthy life. They apply to hospitals for treatment and diagnosis when they have a doubt or disorder about their health. They want to get error free, qualified, safe and efficeint health service. Hospitals have an importance in society's health and their way of sustaining healthy life. Developing technology and globalization form a patient type which is becoming conscious. Conscious and literate patients demand an effective, safe health care treatment for the first and every time which is diagnosing correctly in a short time from the health institution they take health service. Safe and correct health care treatment of a hospital is managed by an effective management. Creating safe hospital environment for patients and employees, preventing occurrence of undesirable events, improving processes, giving safe qualified health care service are provided by effective and correct decisions taken by management based on scientific facts correctly and effectively. Management philosophy based on equality and justice and having an understanding of scientific management increase the efficiency. There is a need to hospital administrators who know the patient and hospital requirements and get professional medical education and academic management training. If the purpose of the hospitals is supplying safety for patient and employees and providing effective safe service which results in high level of satisfaction there is a need for administrators, who considered the management as a profession and management team which take hospital management training.