İnönü dönemi Türkiye Romanya ilişkileri (1938-1950)
Romania Turkey relations for the Period İnönü (1938-1950)
- Tez No: 464790
- Danışmanlar: PROF. DR. SELÇUK URAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Balkanlar, Türkiye'nin batı yönünde güvenlik bölgesinin içinde bulunuyordu. Bu nedenle Balkan ülkelerindeki gelişmeleri her zaman yakından izlemek durumundaydı. Türkiye'nin bölgeyle ilişkisi güvenlik ihtiyacıyla sınırlı değildi. Türkiye 1923 yılından itibaren Balkan ülkeleriyle diplomatik ilişkiler kurarak imzaladığı dostluk antlaşmalarıyla da bunu sağlamaya çalıştı. Diplomatik ilişkilerin kurulması Türkiye ile Balkan Devletleri arasındaki yakınlaşma ve işbirliğine temel oluşturdu. Türkiye, Balkanlara yönelik toprak talebi olmayan tek devletti. Bu tutum Türkiye'nin Balkanlar'a yönelik diplomatik faaliyetlerine kolaylaştırıcı etki yaptı. Türkiye ikili ilişkilerle sağladığı güven ortamını Balkan ülkelerinde de bir araç olarak kullanmıştır. Türkiye'nin yoğun diplomatik girişimlerinin etkisiyle kurulan Balkanlar'daki barış ortamı 2. Dünya Savaşı'nın çalkantılı gelişmeleri sonucunda bozulmuştur. Türkiye 2. Dünya Savaşı'nın ardından, Balkanlar'a yönelik politikalarında SSCB'nin yarattığı tehdit ve ABD'nin bölgeye yönelik politikalarını da dikkate almıştır. Böylece Türkiye savaş sonucunda Balkanlar'a yönelik politikalarda uluslararası dinamikleri daha fazla göz önünde bulundurmak zorunda kalmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Balkans were forming the security region of Turkey. Hence, Turkey always watched closely the developments in Balkan countries. Turkey's relationship with the region was bearing meaning beyond the need of the security. Turkey tried to set up diplomatic relations with Balkan countries in 1923 onwards and ensured this with the peace treaties signed. Setting up the relations provided the basis for Turkey and Balkan states to near and collaborate. Turkey was the sole state which had not territorial claims among the countries in Balkan peninsula. This fact facilitated Turkey's diplomatic activities towards Balkans. Turkey used the environment of trust provided by bilateral relations as a means also in Balkan countries. The atmosphere of peace in Balkans which was achieved by the effects of Turkey's attempts was corrupted as a result of turbulent events of Second World War. After the Second World War, Turkey took into account the politics of America towards the region and the threat of the USSR in its politics towards Balkans. So, Turkey was obliged to much consider the international dynamics in the politics towards the region at the end of the war.