Sigara içmiş ve içmemiş astım olgularında yoğunlaştırılmış oda havasında (EBC)ve kanda biyobelirteçler
Biomarkers in exhaled breath condansate and blood at smoked and non smoked asthma patients
  1. Tez No: 464798
  2. Yazar: BERNA DUMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURHAYAT YILDIRIM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları ve Tüberküloz Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Amaç: Sigara çeşitli inflamatuar etkilerle astım tedavisini, kontrolünü güçleştirmektedir. Bu nedenle araştırmamızda, sigara içen ve içmeyen astımlılarda inflamasyonun, hem sistemik hem de lokal noninvazif belirteçlerle ortaya konması, gruplar arası tedavi öncesi ve tedavi sonrası farkların kanda ve EBC'de IL-6, LTB4, LTD4, 8-isoprostan düzeylerine bakılarak gösterilmesi amaçlandı. Yöntem: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı polikliğine başvuran ve yeni astım tanısı alan 19 hastada tamamlandı. Hastalardan tedavi öncesi ve tedaviden 3 ay sonra EBC ve kan örneği alındı, solunum fonksiyonları spirometri ile ölçüldü, 3.ay kontrolünde ACT yapıldı. EBC ve kanda IL-6, LTB4, LTD4, 8-isoprostan çalışıldı. Olgu grupları arasında bu parametrelerdeki farklar ve tedavi öncesi ve sonrası değerler istatistiksel olarak karşılaştırıldı. Bulgular: 19 hastanın yaş ortalaması 35,53±13,92 yıl olup, 10'u (%52,6) kadın, 9'u (%47,4) erkekti. 10 (%52,6) hasta hiç sigara içmemiş, 9 (%47,4) hasta halen sigara içmekte idi. Sigara içen ve içmeyenlerde tedavi öncesi kan ve EBC IL-6, LTB4, LTD4, 8-isoprostan düzeyleri karşılaştırıldı, iki grup arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık saptanmadı (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Objective: Smoking makes asthma treatment and asthma control difficult with various inflammatory effects. In this study, we aimed to demonstrate the inflammation with local and systemic mediators, pre and post treatment diferrences between smoking and non smoking asthmatics by measuring IL-6, LTB4, LTD4, 8-isoprostane in EBC (exhaled breath condansate) and blood. Methods: The study was completed at 19 patients who newly asthma diagnosed at Cerrahpaşa Faculty of Medicine's Chest Diseases Department. EBC and blood samples were taken, pulmonary function was measured by spirometry before and 3 months after treatment. ACT (asthma control test) was performed at third month control visit. IL-6, LTB4, LTD4, 8-isoprostane were measured in blood and EBC. Differences in these parameters between groups and the values before and after treatment were compared statistically. Results: The mean age of 19 patients was 35,53±13,92 years, 10 patients (52,6%) were female and 9(47,4%) were male. 10(52,6%) patients were non smoking, 9(47,4%) were still smoking. Pretreatment blood and EBC IL-6, LTB4, LTD4, 8-isoprostane levels were compared between smoking and non smoking patients, significant difference was not found (p>0,05). There was no significant difference between smoking and non smoking groups about changes at the levels of pre and post treatment blood IL-6, LTB4, LTD4, 8-isoprostane and EBC IL-6, LTB4, LTD4 (p>0,05). The decrease of EBC 8-isoprostane levels was significantly higher at non smoking goup (p0,05) with these numbers of cases. EBC LTB4 increased at smoking group after treatment, but not statistically significant with these numbers of cases (p>0,05). The increase of LTB4 levels in blood was observed after treatment in both groups but statistical significance could not be found (p>0,05). Conclusion: Significant difference could not be observed at IL-6, LTB4, LTD4, 8-isoprostane levels measured in blood and EBC between two groups before treatment. Only EBC 8-isoprostane levels showed significant improvement at non smoking group after treatment. Remaining high levels of LTB4 and LTD4 after treatment is remarkable although significance was not found. Therefore, it seems impossible to predict the response to treatment at smoking patients with these markers in the study. However, LTD4 levels, not decreased after treatment, suggest that if adding antileukotrienes on treatment may be useful.