Doğu Karadeniz Bölgesinde görülen spontan pnömotoraks olgularının meteorolojik değişiklikler ile olan ilişkileri
Relations of spontaneous pneumothorax cases in eastern Black Sea Region with the meteorological changes
  1. Tez No: 464797
  2. Yazar: MUSTAFA ESAT YAMAÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CELAL TEKİNBAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Amaç: Spontan pnömotoraks olgularının nispeten daha sık olarak görüldüğü Doğu Karadeniz bölgesinde meteorolojik değişikliklerin pnömotoraks oluşumuna olan etkilerinin araştırılması Materyal ve metot: Bu çalışmada Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Cerrahisi Anabilim dalında Spontan pnömotoraks nedeniyle Ocak 2006-Aralık 2012 tarihleri arasında takip ve tedavileri yapılan 195 olgunun (179 erkek, 16 kadın) kayıtları retrospektif olarak incelenmiş ve Meteoroloji 11. Bölge Müdürlüğü'nün 2006–2012 yılları arasındaki veri tabanı arşiv kayıtları taranarak ulaşılan meteorolojik verilerle ilişkisi incelenmiştir. Tüm olguların yaş, cinsiyet, pnömotoraks tipi, pnömotoraks olan taraf, nüks sıklığı, ek hastalıklar, uygulanan tedavi şekli, pnömotoraksın oluş tarihi ve aynı döneme ait ortalama maksimum-minimum değerler olarak sıcaklık derecesi, atmosfer basıncı, nem oranı, yağış miktarı ve rüzgar hızını içeren günlük verileri karşılaştırılmış ve sonuçlar istatistiksel olarak değerlendirilmiştir. Bulgular: Spontan pnömotoraks olan günlerle Spontan pnömotoraks olmayan günler arasındaki yağış miktarı, maksimum-minimum atmosferik basınç, maksimum-minimum nem ve maksimum-minimum sıcaklık değerleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark tespit edilmemiştir. Rüzgar hızının ise Spontan pnömotoraks olan günlerde Spontan pnömotoraks olmayan günlere nazaran daha az olduğu görülmüş ve bu fark istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur (p=0,026). Sonuç: Spontan pnömotoraks insidansının rüzgar hızının daha az olduğu günlerde artmış olarak tespit edilmesi Spontan pnömotoraks sıklığının istirahatte daha fazla olduğu bilgisi ışığında hareketli yaşam tarzı; iş hayatı, sosyal hayat hatta halk oyunlarına dahi yansıyan bölgemiz insanının sakin havalarda daha durağan bir hal alıp çoğunlukla istirahat ettiğini ve bu nedenle Spontan pnömotoraks sıklığının arttığını düşünmemize neden olmaktadır. Bu tip çalışmaların bölgesel olarak farklılıklar göstermesi nedeniyle, daha net ve klinik olarak kullanılabilir bilgilerin elde edilebilmesi için bu konuda geniş olgu popülasyonlarının kullanıldığı çok merkezli kapsamlı çalışmaların yapılması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Purpose: To investigate the effect of meteorological changes to occurrence of pneumothorax in Eastern Black Sea Region in which patients with spontaneous pneumothorax were seen relatively more frequent. Material and method: In this study 195 patients (179 males, 16 females) which followedup and treated due to spontaneous pneumothorax between January 2006 and December 2012 in Thoracic Surgery Department of The Black Sea Technical University Medicine Faculty were reviwed retrospectively. Meteorology 11. Regional Directorate database archived records between 2006-2012 years were scanned. At last relationship between spontaneous pneumothorakx cases and meteorological datas were analyzed. Ages, genders, type of pneumothorax, pneumothorax sides, recurrence rates, additional diseases, treatment types, pneumothorax occuring dates of all cases and daily datas at the same period including the average maximum-minimum temperature values, atmospheric pressures, humidities, rainfalls, wind speeds were compared. The results were analyzed statistically. Results: Statistically significant difference of the maximum-minimum atmospheric pressures, humidities,rainfalls and maximum-minimum temperatures was not detected in spontaneous pneumothorax occuring and not occuring days. In spontaneous pneumothoraxs occuring days wind speeds were seen less against to non spontaneous pneumothorax days. This difference was statistically significant (p = 0.026). Conclusion: In the light of the increased spontaneous pneumothorax incidence within the less wind speed days; we think spontaneous pneumothorax frequency increase in calm wheathers with our region peoples choosing more stable state and resting despite routine active life style in work and social life. This type of studies show regional differences. To be able to obtain clearer and clinically useful informations multicenter extensive studies with larger patient populations should be made.