Türkiye'de antidiyabetik etki amaçlı başvurulan tıbbi bitkilerin etki potansiyelleri
The potential effect of medicinal plants which are consulted for antidiabetic activity in Turkey
  1. Tez No: 464799
  2. Yazar: ÖZGE KARAMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖZDE ELGİN CEBE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Botanik, Eczacılık ve Farmakoloji, Botany, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Botanik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
DSÖ istatistiklerine göre ölüme neden olabilen hastalıklar içinde üçüncü sırada yer alan ve kronik bir hastalık olan diyabet hastalığının tedavisi esnasında destek tedavi amacıyla, kan şeker düzeyini düzenleyici etkilerinden dolayı bitkisel kaynaklı ilaçlar, özellikle çayları halinde önerilmektedir. Diyabet, milattan önce 1500 yıllarında Mısır Papirüslerinde, aşırı idrarla seyreden bir hastalık olarak tanımlanmıştır. Diyabet ilaçlarının pahalı olmaları ve yan etkileri nedeniyle yeni ilaçların keşfi konusunda araştırmaların hızlandığı son dönemde, güncel verilerin toplanarak bir araya getirilmesi son derece önemlidir. Bu çalışmada ayrıntılı bir literatür taraması yapılarak, Türkiye'de halk arasında kan şekerini düşürmek amacıyla kullanıldığı belirtilen bitkiler listelenmiştir. Bitkilerin, Latince adları, familyaları, yöresel adları, kullanım şekilleri ve belirlenmiş ise dozları tablo halinde verilmiştir. Listeden Türkçe monografı bulunmayan Allium cepa, Agropyron repens, Salix alba ve Zizyphus jujuba bitkileri seçilmiştir. Bu bitkiler; Latince adları, sinonimleri, familyaları, Türkçe ve İngilizce adları, kullanılan kısımları, botanik özellikleri, kayıtlı oldukları farmakope ve monograflar, yayılışları, halk arasında ve farmakopelerde tanımlanan kullanılışları, kimyasal içerikleri, dozları, yan etkileri, uyarılar ve önlemler, ilaç etkileşimleri ve diğer etkileşimler ile toksisiteleri yönünden incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
According to WHO statistics, diabetes is a chronic disease in which the disease can cause death within third rank. Herbal remedies are recommended due to the regulatory effect on blood sugar levels, especially in the form of tea to support during treatment. On the Egyptian papyrus in 1500 BC, diabetes has been described as a disease characterized by excessive urine. In recent years, due to the expense and side effects of diabetic medication, research on the discovery of new drugs has rapidly increased. Current data collected is extremely important to be brought together. In this study, a detailed literature review was conducted and plants, used for diabetes in traditional medicine in Turkey, are listed. Allium cepa, Agropyron repens, Salix alba and Zizyphus jujuba were selected that are not listed in the Turkish Monographs. Latin names, synonyms, families, English and Turkish names, used parts, botanical characteristics, registered pharmacopoeias and monographs, plant distributions, uses decribed in traditional medicine, uses described in pharmacopoeias, the chemical compositions, dosage, side effects, warnings and precautions, drug interactions and other interactions and toxicities of these plants were investigated.