Klinik salmonella izolatlarında antimikrobiyal duyarlılık profilinin, virülans genlerinin ve klonal ilişkinin araştırılması
Investigation of antimicrobial susceptibility profile,virulence genes and epidemiological relationship of clinical salmonella isolates
  1. Tez No: 464800
  2. Yazar: YAMAÇ TEKİNTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MİNE HOŞGÖR LİMONCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Salmonella türleri dünyada en sık görülen enterit etkenlerinden biridir. Salmonella ailesi 2600'den fazla tür içermesine rağmen Türkiye'de en sık S. Enteritidis görülmektedir. Salmonella tedavilerinde β-laktam antibiyotiklerin sıklıkla kullanılması direnç gelişimi ve Genişlemiş spektrumlu beta laktamaz (GSBL) üretimine sebep olabilmektedir. blaTEM, blaSHV, blaCTX-M, blaOXA, blaPER, blaPSE ve blaCMY genleri Salmonella türlerinde en sık örülen GSBL türleridir. Bu çalışmada β-laktam antibiyotiklerine karşı direnç durumu, dirençli kökenlerde klonal ilişkinin saptanması, direnç ve çeşitli virülans genlerinin araştırılması amaçlanmıştır. Ege Üniversitesi Hastanesi Tıbbi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Bakteriyoloji Laboratuvarı'nda iki yıllık dönemde izole edilen 117 S. enterica kökeninden disk difüzyon yöntemiyle ampisiline dirençli olduğu saptanan 10 köken çalışmaya alındı. Ampisilin MİK değerleri CLSI kriterlerine göre sıvı mikrodilüsyon yöntemiyle belirlendi. Kökenler Türkiye Halk Sağlığı Kurumu tarafından serotiplendirildi. Kökenlerin klonal ilişkisi ERIC-PZR ve AP-PZR yöntemleriyle araştırıldı. GSBL varlığı kombine disk difüzyon yöntemi ile GSBL ve virülans genlerinin varlığı PZR yöntemleri ile araştırıldı. On (%8,5) S. enterica kökeninin disk difüzyon yöntemiyle ampisiline dirençli olduğu saptandı. Ampisilin MİK aralığı 128μg/ml ≥512μg/ml olarak bulundu. Kökenlerin dört tanesi S. Enteritidis, 2 tanesi S. Infantis, 1 tanesi S. Typhimurium, 1 tanesi S. Virchow olarak bulundu. Kökenlerin ERIC-PZR'a göre 7, AP-PZR'a göre 6 51 farklı klonal grupta olduğu belirlendi. Kombine disk difüzyon yöntemiyle GSBL pozitif iki köken tespit edilirken, PZR ile iki kökende blaCTX-M, beş kökende blaTEM saptandı. Ancak bu kökenlerde blaPER ve blaSHV genlerinin bulunmadığı belirlendi. Virülans faktörlerinden invA, pipD, sopB, sopE, pefA ve sifA PZR ile araştırıldı. Bu genlerden invA, sopB, pipD %100, sifA %70, pefA %40, sopE % 30 oranında saptandı. Çalışmamız iki yıllık dönemde bölgemizde izole edilen S. enterica kökenlerinde ampisilin direncinin yaygın olmadığı, GSBL genlerinin, farklı virülans faktörlerinin farklı serotip ve epidemiyolojik kümelere ait kökenlerde bulunduğunu ortaya koymaktadır. Salmonella virülans faktörleri ile ilgili ülkemizde daha fazla çalışmaya ihtiyaç duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Salmonella spp. are recognized as some of the most common pathogens causing gastroenteritis worldwide. The genus Salmonella comprises more than 2600 serotype only a few encountered frequently. According to the data obtained in Turkey the most common serotype isolated from clinical samples is Salmonella Enteritidis widely usage of β-lactam antibiotics in Salmonella treatments can cause to resistant bacteria and production of ESBL (Extended-Spectrum Beta-Lactamase) . blaTEM, blaSHV, blaCTX-M, blaOXA, blaPER, blaPSE and blaCMY are the most common β-lactamase genes that presents in Salmonella isolates. The objective of this study were to investigate β-lactam resistance, the epidemiological relationship and prevalence of the β-lactamase genes namely blaTEM, blaPER, blaCTX-M and virulence genes of clinical ampicillin resistant S. enterica. In vitro ampicillin susceptibilities of 117 S. enterica isolates between 2011-2012 from Ege University Hospital, Bacteriology Laboratory of Medical Microbiology Department were examined using modified Kirby-Bauer disc diffusion method in accordance with CLSI. Ten isolates are found resistant to ampicillin. The MIC levels of ampicillin resistant bacteria were determined by using broth microdilution method. Strains were serotyped by Public Health Institution of Turkey Epidemiological relationships of ampicillin resistant strains were evaluated by using ERIC-PCR and AP-PCR methods. Presence of ESBLs was investigated by double disc synergy test and β-lactamase genes and virulence genes were detected by polimerase chain reaction. 53 Ten (8.5%) Salmonella enterica isolates were found resistant to ampicillin according to disc diffusion method. The MIC range of ampicillin were found as 128μg/ml ≥512 μg/ml. Four of the resistant bacteria were found S. Enteritidis, 2 were S. Infantis, 1 was S. Typhimurium, 1 was S. Virchow. All isolates were grouped into 7 clusters by ERIC-PCR and 6 clusters by AP-PCR. While ESBLs were found in 2 strains by double disc synergy test. blaTEM and blaCTX-M genes were found in 5 and 2 strains respectively. However, it was determined that blaPER and blaSHV genes were not exist in that strains. Virulence genes, invA, pipD, sopB, sopE, pefA and sifA were researched molecularly by (PCR). invA, pipD, sopB, were found 100%, sifA 70%, pefA 40% and sopE 30%. Thus our data suggested that ampicillin resistance (8,5%) has not been common in S. enterica isolates in our region during two years period. ESBL genes and virulence factors were found in the different serotypes and epidemiological clusters. More studies are needed about Salmonella virulence factors in our country.