İntrakranial meningiom olgularında leptin düzeylerinin araştırılması
Investigation of leptin levels in patients with intracranial meningioma
- Tez No: 464804
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET NUR ALTINÖRS
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroşirürji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Meningiomlar neoplastik araknoidal“cap”hücrelerinden köken alan çoğunlukla iyi huylu tümörlerdir. Erişkin yaş grubunda tüm primer intrakranial tümörlerin %12-20'sini oluşturular. Genellikle 5. ve 6. dekadlarda klinik bulgu verirler. Kadınlarda erkeklere gore 2/1-3/2 oraninda daha sık görülürler. Etyolojide düşünülen başlıca nedenler arasında travma, virus, radyasyon ve bazı malignansilerin predispozisyonu yer alir. Son yıllarda yapılan çalışmalarda obezitenin de meningiom etyolojisinde yer alabileceği bildirilmiştir. Obezite genellikle yüksek leptin seviyesine ve insülin direncine neden olur. Leptin, ob gen ürünü olup tokluk faktörü olarak adipozitlerde yapılır. Plazma leptin düzeyi, vücut kitle indeksi ile çok sıkı ilişkilidir. Enerji harcanımı ve gıda alımının düzenlenmesinde rol oynadığı gösterilmistir. En fazla leptin reseptörleri bulunan dokular; santral sinir sistemi, pankreas, böbrek, karaciğer, dalak, iskelet kası, adrenal medulla/korteks, endotel, üreme organlari ve hematopoetik yapılardir. Bu çalışmada grade I ve grade II meningiomlar arasındaki kan leptin düzeyleri ve immünhistokimyasal olarak tümöral dokuda leptin boyanma skorları arasındaki fark araştırılmıştır. Çalışmaya 20 adet WHO grade I ve 12 adet WHO grade II meningiom hastası katıldı. Hastaların cinsiyet, yaş, BMI değerleri, antidiyabetik ilaç kullanım öyküleri, sabah açlık kanından kan glukoz, insülin düzeyleri ve kan leptin düzeyleri araştırıldı. Hastaların parafin bloklarından immünhistokimyasal olarak leptin boyanma skorları değerlendirildi. Değerlendirme sonucunda grade I ve Grade II hastalar arasında anlamlı bir ilişki tespit edilmedi. Çalışmanın daha fazla sayıda meningiomlu olgu üzerinde yapılması ile leptin ile meningiom arasındaki ilişki daha iyi anlaşılacak ve hastalığın seyri ile tedavi seçeneklerinin değerlendirilmesinde anlamlı olacaktır.
Özet (Çeviri)
Meningiomas are mostly benign tumors that are rooted in neoplastic arachnoid“cap”cells. They account for 12-20% of all all intracranial tumors in adult age group . It usually produces clinical findings in 5th and 6th decades. It is more frequently seen in females by 2/1-3/2 ratio. Among the primary reasons considered in etiology are trauma, virus, radiation and predisposition of some malignancies. Recent studies have reported that obesity could be associated with meningioma development. Obesity usually leads to high leptin levels and insulin resistance. Leptin is an ob gene product, and is produced at adipocyte as postprandial factor. Plasma leptin level is closely related with body mass index. It has been demonstrated that it plays a role in regulation of energy consumption and food intake. Tissues with highest leptin receptors are central nervous system, pancreas, kidney, liver, spleen, skeletal muscle, adrenal medulla/cortex, endothelium, reproduction organs and hematopoietic structures. In this study, blood leptin levels between grade I and grade II meningiomas, and immunohistochemical difference between leptin staining scores in tumoral tissue were studied. We included 20 meningioma patients with WHO grade I, and 12 meningioma patients with WHO grade II in the study. Sex, age, BMI values of the patients, anti-diabetic medication use history were recorded. Fasting blood glucose, blood insulin levels and blood leptin levels were determined. Leptin staining scores were evaluated immunohistochemically from their paraffin blocks. Our result revealed no significant correlation between blood leptin levels and grade of the meningioma. Similarly no association was found between leptin staining score and grade of the meningioma. The possible relation between leptin and meningioma development can be shown in future researches covering greater volume of patients and grede III meningiomas.