İntraoperatif indosiyanin yeşili ve videoanjiografi uyguluması yardımı ile anevrizma cerrahisi esnasında distal akım, perforan arterlerin durumu ve remnant tayini
Determi̇ni̇ng di̇stal flow, perforati̇ng arteri̇es and remnant of aneurysm by applyi̇ng indocyani̇ne green vi̇deoangi̇ography duri̇ng aneurysm surgery
  1. Tez No: 464805
  2. Yazar: HAYDAR SEKMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİHAT EGEMEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroşirürji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Anevrizmaların mikronöroşirürjikal olarak kliplenmesi, anevrizma tedavavisinde'ki en kalıcı ve en etkin tedavi şeklidir. İyi bir klip, ana arter ve perforanlar'daki kan akımını korumak şartıyla, anevrizmanın tamamen kapanmasını sağlamalıdır. İndosiyanin Yeşili Video Anjiografi(İSY-VA), daha çok yeni, sayılabilecek, intraoperatif dönemde eşit zamanlı arteryel, venöz ve kapiller vasküler akımı gösteren bir yöntemdir. Kliniğimizde yaptığımız bu çalışmada İSY-VA'nin anevrizma ameliyatları sırasında cerraha olan katkılarını inceleyerek, klipleme esnasında, ana ve perforan arter stenozu veya oklüzyon oranlarını, rezidüel anevrizma oranlarını ortaya koymayı amaçladık. Bu çalışma retrospektif olarak, Ankara Üniversitesi İbni-Sina Hastanesinde gerçekleştirilmiştir. Çalışma Ocak 2010 ila Ekim 2013 tarihleri arasında 118 hasta ve 126 anevrizmayı kapsamaktadır. Ameliyatlar tek bir cerrah tarafından yapılmıştır. Klip sonrası anevrizmanın tam kapanıp kapanmadığına, etraf damarların ve perforanların açık olup olmadığı gözlemlenmiştir ve cerrah tarafından kaydedilmiştir. Ameliyat sonrası her hastaya kontrol kranial bt, 3 boyutlu bt anjio ve/veya DSA yapılarak, ameliyat sırasında cerrah tarafından kaydedilen İSY-VA kayıtları ile karşılaştırılmıştır ve ameliyatı yapan cerrah tarafından detaylı bir şekilde analiz edilmiştir. Bu şekilde beklenmedik rezidüel anevrizma ve vasküler stenoz oranları ortaya konmuştur. En iyi görüntüler yaklaşık 2 ila 4 dakika arasında alındı. Hiçbir hastada, İSY'ne bağlı yan etki görülmemiştir. İSY-VA görüntüsü dokuz (%7) anevrizmada, ameliyat gidişatını önemli derecede etkilemiştir. On (%8) anevrizmada intraoperatif İSY görüntüleri ile post operatif DSA/BT anjio görüntüleri arasında uyum gözlenmedi. Sekiz görüntüde (%6,4), hafif derecede ve hemodinamik olarak önemli olmayan stenoz, İSY görüntülemede tespit edilemeyip, post op görüntülemelerde tespit edilmiştir. Yine iki (%1,6) görüntülemede (mca ve oftalmik a.) DSA nın tespit ettiği rezidüel boyun'u, İSY-VA görüntülemede yetersiz kalmıştır. İsy-va, intraoperatif kan akımı hakkında bilgi sağlayan basit, hızlı ve ucuz bir yöntem olmakla beraber güvenilirliği kabul edilebilir düzeydedir. Anevrizma oklüzyonu konusunda yardımcı olduğu gibi,çapları küçük olan vasküler yapılar dahil,çevre anatomiye hakim olmamıza yardımcı olur.Büyük,kompleks,derin, anevrizmalarda,görüntü kalitesinin yetersiz kaldığını vakalarda,diğer intraoperatif vasküler akımı gösteren yöntemleri'de beraberinde kullanmamız gerekir.
Özet (Çeviri)
Microneurosurgical clipping is the most effective end durable method for treating intracranial aneurysms. A perfect clip should occlude the sac totally, while preserving the flow in the parent and perforating arteries. ICG-VA is a new method which is able to demonstrate real time blood flow in arterial, venous and capillary phases. Our objective was to analyse the rates of unexpected parent and/or perforating branch occlusion and residual aneurysmal necks. Hereby we tried to investigate the contribution of ICG-VA, during aneurysmal surgery to the surgeon. This study was performed prospectively in the Department of Neurosurgery of University of Ankara, between january 2010 and october 2013. One hundred eighteen patients and one hundred twentysix aneurysm was clipped in this study. Operations was conducted by a single surgeon. After clipping, totally occlusion or incomplete occlusion of the aneurysm, stenosis or occlusion of the vicinity vascular structures and perforating arteries was observed and noted by the surgeon. Postoperativly cranial ct, CT angiography and/or DSA was performed to all patient. These images were compared and analysed with the intraoperative images, by the surgeon. İn this way the rates of unexpected residual aneurysms and occlusion or stenosis of the vascular structures was stated. The best images was obtained between 2 and 4 minutes. There was no any side effect observed. İn nine (%7) aneurysms İCG-VA influenced the strategy of the surgery. İn ten (%8) aneurysms, intraoperative ICG images and postoperative DSA/BT angiograhy images were not consistent. İn eight (%6,4) images, mild and hemodynamically irrelevant stenosis was not detected by intraoperative ICG-VA, but was seen in postoperative images. Also in two (%1.6) aneurysms (MCA and Ofthalmic a.) residual neck was detected by postoperative DSA, whereas intraoperative ICG-VA images were inadequate. Indocyanine green videoangiograph is a fast and simple method of blood flow assessment with acceptable reliability. Indocyanine green videoangiograph can provide information about blood flow in vessels of different size as well as the occlusion of the aneurysm. In selected cases such as complex, giant, and deep-sited aneurysms or when the quality of image in ICG-VA is not adequate, other methods of intraoperative blood flow assessment should be considered.