Aristoteles ve Platon'un görüşleri ışığında, antik Yunan kültür yaşantısında müziğin yeri ve önemi
Under the light of the opinions of plato and Aristotle, the place and the importance of the music in the ancient Greek cultural life
- Tez No: 464810
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEHRA MÜGE HENDEKLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Müzik, Philosophy, Music
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 222
Özet
Bu çalışmada, Batı müzik tarihinin başlangıç noktası kabul edilen Antik Yunan müziği, sosyal alandaki yeri ve önemi temel alınarak incelenmektedir. Çalışmada, Antik Yunan müziğinin günlük yaşamdaki izlerinin yanı sıra, Platon ve Aristoteles'in müzik üzerine görüşleri de, müziğin kültür yaşantısındaki etkilerini belirlerken temel alınmıştır. Genel olarak literatür araştırması yöntemine sahip olan çalışmada, Yunan müziği teorisi ve düşüncesi üzerine yazılı kaynaklarla birlikte, çevrimiçi kaynaklardan, Antik Yunan müzikal notasyon örneklerinden ve Antik Yunan müziğin güncel kayıtlarından yararlanılmıştır. Türkçedeki Antik Yunan müziği üzerine yazılmış kaynakların azlığından dolayı, İngilizcedeki bazı eserler temel kaynak kabul edilmiştir. Tüm bu incelemeler, müziğin, Yunan kültürünün temel öğelerinden biri olduğunu, toplumsal yaşantının her alanında var olan bir olgu olduğunu, ayrıca müziğe bilimsel yaklaşımın ve estetik yaklaşımın ilk örneklerinin Antik Yunan'da olduğunu gösterir. Bu yaklaşımların örnekleri, müzik üzerine yapılmış ilk sistemli çalışmalar olma önemi taşıyarak, Batı müziğinin temel taşlarını oluşturur.
Özet (Çeviri)
In this study, Ancient Greek music which is accepted as the starting point of the Western music history is examined in view of its place and its importance in the social life. In the study, the traces of Ancient Greek music on the daily life as well as Plato's and Aristotle's opinions on music are considered while setting the effects of music in the cultural life. The study, which in general follows the method of research of literature, also makes use of sources on Greek music notation samples together with the actual recordings. Because of the lack of the written sources on Ancient Greek music in our Turkish, the some works which are in English were accepted as the main sources. All these researches show that music is one of the fundamental elements of Greek culture and is a phenomenon which has an essential place in all areas of social life besides the fact that the first examples of scientific and aesthetic approach to music exist in Ancient Greek period. The examples of these approaches, which present the first systematic studies on music, are the cornerstones of Western music.