Uluslararası ticarette iş geliştirme
Business development in international trade
- Tez No: 464836
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HALİL HALEFŞAN SÜMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Lojistik ve Tedarik Zinciri Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Her gün değişmeye devam eden dünyamızın, değişmeyen gerçeklerinden biri olarak karşımıza insanların sonu gelmeyen ihtiyaçları çıkmaktadır. Tüketim toplumu olarak adlandırılan 21. yüzyıl insanı, artık dünyanın her yerinde olan yeniliklerden çok kolay ve hızlı şekilde haberdar olabilmektedir. Bunun sonucunda sürekli olarak karşılanması gereken talepler oluşmaktadır. İşletmeler bu talepleri karşılamak için birbiriyle yarışarak, sınırlarının çok ötesinde uzanan girişimlerle kendilerine fırsatlar yaratma çabasındadır. Bu hızlı ilerleme tüm dinamikleriyle meydana gelmekte ve hemen her alanda kendini hissettirmektedir. Uluslararası ortam ve devlet politikaları da bu değişimden nasibini almıştır. Müşteriler isteklerinin çeşitlenmesi, küreselleşme ile birlikte rekabetin artması işletmeler için değişimi kaçınılmaz hale getirmiştir. İşletmeler daha önce kullandıkları süreçlerle sektörde rekabet edebilmek için sürekli iyileştirmeler ile kendilerini yenilemek durumundadırlar. Tez 6 bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde, uluslararası konjektür üzerinde etkili olan aktörler konusunu ele alarak şartların daha iyi anlaşılması sağlanmaya çalışılmıştır. İkinci bölümde, çağımıza damgasını vurmuş olan globalizm ve bunun ekonomik sistem üzerindeki etkileri ile çok uluslu şirketlerden bahsedilmiştir. Üçüncü bölümde uluslararası iş ve işletme kavramları, şirketlerin uluslararası ticaret yapma sebepleri ve girilmiş olan bu süreçte karşılaşılacak olan riskler anlatılmıştır. Dördüncü bölümde, uluslararası ticaret ve yatırım teorileri incelenmiştir. Beşinci bölümde, uluslararası ticarete giriş strateji ve yöntemleri açıklanmıştır. Uygulama aşaması olan son bölümde ise yerli sermaye ile kurulmuş olup da oldukça kısa bir süreç içerisinde 80‟ den fazla ülkeye ihracat yapar duruma gelmiş olan bir şirketi örnek olarak incelenerek pratikte yapılması gerekenler üzerine yorumlar yapılacaktır.
Özet (Çeviri)
Endless needs of humans appear as one of the non-changing realities of our world that continues to change every day. Humans of the 21st century which are identified as consumption society now become aware of the innovations around the world more easily and quickly. As a result, demands that must be met continuously arise. Companies get involved in competition with each other to meet those demands and strive to create opportunities with efforts that go beyond their limits. This quick progress takes place with all its dynamics and is experienced almost in all fields. International environment and state policies are affected by this change as well. Diversification of customer demands and increased competition along with globalization makes the change unavoidable for companies. Companies have to refresh themselves with continuous improvements in order to compete in the sector through the processes used by them previously. Thesis consists of 6 sections. In the first section, actors that are influential on international conjuncture are discussed to give better understanding of the conditions. In the second section, globalism that leaves a mark on our age and its impacts on the economic system as well as multinational companies are studied. In the third section, international business and business management terms, reasons for companies to do international trade and the risks to be encountered in this ongoing process are explained. In the fourth section, international trade and investment theories are studied. In the fifth section, the strategies and methods of introduction in international trade are explained. In the final section, which is the implementation phase, a company which has established partnership with local capital and started to export products to over 80 countries in a relatively short period of time is reviewed as an example and comments are provided regarding the actions that can be practically taken.