Andrew Lloyd Webber ve Cats müzikali
Andrew Lloyd Webber and Cats the musical
- Tez No: 464834
- Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. İLTERİŞ MURAT SUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Müziği Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Türk Musikisi Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışma, besteci ve prodüktör Andrew Lloyd Webber ve müzikal tiyatroya yeni bir boyut kazandıran eseri Cats hakkındadır. Tamamı üç bölümden oluşan tezin ilk bölümde müzikal tiyatronun tanımına, temel niteliklerine ve öncü tarzlar ile olan etkileşimine değinilmektedir. İkinci bölümde aslen Britanyalı olan ama tarzı ve eserleri ile sadece West End'e değil aynı zamanda Broadway Müzikal endüstrisine de yön veren Andrew Lloyd Webber'in biografisi, başlıca eserleri ve The Really Useful Group adını verdiği prodüksiyon şirketindeki ortaklarıyla, müzikal tiyatroya kazandırdığı yeni yaklaşımlar sunulmaktadır. Son bölümde ise Andrew Lloyd Webber'ın en önemli eserlerinden biri olan Cats müzikali detaylıca incelenip, başarısının altında yatan etkenler irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study is about composer and producer Andrew Lloyd Webber and his creation Cats, which brought a whole new dimension to musical theatre. In the first part of the thesis consisting of three parts in total, the description of musical theatre, its basic characteristics and its interaction with pioneering styles are addressed. The second part deals with the biography of the originally British Andrew Lloyd Webber - whose style and creations made an impact not only on West End but also on the Broadway musical scene - his major works and also his new approach, as a contribution to the musical theatre made along with his partners at the Really Useful Group. In the last part one of Andrew Lloyd Weber's most important works, Cats, is studied in detail and the reasons behind its success are examined.