Entegre demir-çelik tesisinde ISO 50001 enerji yönetim sistemi uygulaması
Integrated iron and steel plant, ISO 50001 energy management system implementation
  1. Tez No: 464857
  2. Yazar: AYŞEGÜL USLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DURMUŞ KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Enerji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Endüstriyel işletmelerde, üretim kalitesinde ve miktarında düşüşe yol açmadan enerji tüketimlerinin azaltılması, enerji verimliliğinin sağlanması ile mümkündür. Enerji yoğun sektörde üretim yapan, entegre demir-çelik fabrikalarındaki tasarruf potansiyellerini belirlemek en önemli konudur. Tesislerde birim enerji tüketimlerinin aşağı çekilebilmesi için; üretim ve tüketim değerlerinin sürekli izlenmesi, bu tüketimlerin azaltımına yönelik çalışmaların yapılabilmesi, kapsamlı bir Enerji Yönetim Sisteminin tanımlanması ile mümkündür. Bu kapsamda Türkiye'nin ilk entegre demir çelik fabrikası olan Kardemir de ISO 50001 Enerji Yönetim Sistemi kurulum çalışmaları ve uygulamalar anlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
In Industrial Plants, to reduce energy consumption without causing a decline in production quality and quantity can be obtained with the provision of energy efficiency. The most important issue for energy-intensive industries like integrated iron and steel plant is to determine the potential energy savings. It is possible to decrease the unit energy consumption in facilities, by continuous monitoring of production and consumption, reduction of consumption workings and defining a comprehensive Energy Management System. In this scope, ISO 50001 Energy Management System installation works and applications are described in Turkey's first integrated iron and steel plant Kardemir