Vergi denetiminde yeminli mali müşavirlik kurumunun etkinliği
Efficiency of sworn-in financial advisor institution in tax auditing
  1. Tez No: 464858
  2. Yazar: MUSTAFA AKYILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT KARAGÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Devletin kamu ihtiyaçlarını karşılaması, ekonomik ve sosyal hayata müdahalesi için kamu kaynaklarını büyüyen ihtiyaçlar ölçüsünde artırması ve etkin kullanması gerekmektedir. Kamu bütçesinde yer alan kamu gelirlerinin yaklaşık %85'i vergi gelirlerinden oluşmaktadır. Kamu kaynaklarının çok önemli bir kısmını oluşturan vergi gelirlerinin sürekli artış göstermesi büyüyen ekonomi ile orantılı olsa da, kayıt dışı ekonomi ve vergi kayıp ve kaçağının en aza indirgenmesi devletin bu gelir kalemini önemli ölçüde artıracaktır. Türk vergi sisteminde, gelişmiş birçok ülkede olduğu gibi beyana dayalı vergilendirme anlayışı kabul edilmiştir. Bu sistemin sağlıklı işlemesi için sağlıklı bir vergi denetim mekanizmasının oluşturulması hayati önem taşır. Gelir İdaresi Başkanlığı'nın verilerine göre 2014 yılında ülkemizdeki 2.458.672 faal vergi mükellefinden 65.063 vergi mükellefi vergi incelemesine tabi tutulmuştur. Yapılan vergi incelemeleri sonucunda, mükellefler tarafından beyan dışı bırakılan matrah farkının yaklaşık 40.000.000.000-TL civarında olduğu tespit edilmiştir. Faal mükelleflerin yaklaşık %2,64'ünün incelenmesi sonucunda bulunan bu rakam kamu gelirleri açısından çok önemli bir miktardır. Vergi idaresine yardımcı bir güç olarak 1989 yılında ihdas edilen Yeminli Mali Müşavirlik meslek mensupları, vermiş oldukları denetim ve tasdik hizmetleri ile vergi denetimi yapmaktadırlar. Bu çalışmada, yeminli mali müşavirlerin vergi denetine olan etkileri araştırılarak elde edilen veriler doğrultusunda, devlete için maliyetsiz denetim gücü olan yeminli mali müşavirlerin, daha bağımsız ve etkin hizmet üretmelerini sağlayacak öneriler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
It is necessary for the government to use these sources efficiently to satisfy public needs, and interfere economic and social life. 85 pct of public incomes formed by tax incomes in public budget. The tax incomes regularly increases of which is a serious part of public sources will grow bigger by minimizing the tax evasion and informal economy. In Turkish taxation system as many grown countries, it is up to declaration. It is critically important to build a strong tax audit mechanism to have such a strong system. According to Internal Revenue Service in year 2014; only 65.063 tax payers has been audited of 2.458.672 current tax payers. As a result of tax audits, it has been determined that the amount which is out of declaration is 40.000.000.000-TL. It is really a serious amount part of public incomes after auditing 2,64 pct of current tax payers. Sworn-in Financial Advisors who are introduced in 1989 as team mates for Tax and Revenue offices, make tax audits by confirmation and controlling services. In this study; ''with the datas in hand as true effects of tax audit made by Sworn-in Financial Advisors'' some serious suggestions has been made for making better and autonomous services by Sworn-in Financial Advisors.