Devlet hastanelerinde çalışan hemşirelerde tükenmişlik (Karşıyaka Devlet Hastanesi örneği)
Burnout of nurses in state hospitals (Karşıyaka State Hospital sample)
- Tez No: 464860
- Danışmanlar: DR. MEHMET SARITAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Nursing, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışma, Karşıyaka Devlet Hastanesi hemşirelerinin tükenmişlik düzeyleri konusunda yapılmış bir araştırmadır. Çalışmaya bu hastanede çalışan, toplam 217 hemşire dahil edilmiştir. Çalışmanın kuramsal bölümlerinde tarama yöntemi kullanılmıştır. Verilerin toplanmasında; literatür ışığında hazırlanan katılımcı bilgi formu ile tükenmişlik düzeylerini belirleyen Maslach Tükenmişlik Ölçeği kullanılmış, sonuçlar istatistiksel olarak değerlendirilmiştir. Verilerin analizinde SPSS 17.0 paket programı kullanılmıştır. Araştırmanın birinci bölümünde tükenmişliğin tanımı, boyutları ve aşamaları ele alınmıştır. İkinci bölümde ise tükenmişliği etkileyen faktörler ve tükenmişlik modelleri işlenmiştir. Üçüncü bölümde tükenmişliğin etkileri, sonuçları ve önlenmesi, dördüncü bölümde ise Karşıyaka Devlet Hastanesi hemşirelerinin tükenmişlik düzeylerinin değerlendirilmesi konuları yer almaktadır. Varsayımların kabul ve ret durumları sonuç bölümünde tartışılmış; duygusal tükenme puanı, duyarsızlaşma puanı, düşük kişisel başarı hissi puanı ve tükenmişlik genel puan ortalamaları ile demografik özelliklerin ilişkisi açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study is a survey conducted in the Karşıyaka State Hospital nurse burnout. working in the hospitals in the study were included 217 nurses. screening method was used in the theoretical part of the study. The data were collected; literature by determining the levels of burnout participant information form prepared in the light of Maslach Burnout Inventory was used, the results are evaluated statistically. In the analysis of data using SPSS 17.0 software package was used. In the first part of the study definition of burnout, size and stage were discussed. The second part describe factors affecting burnout and burnout models. In the third chapter of the text, effects of burnout, consequences and prevention, assessment of burnout were introduced. In the fourth section of the study Karşıyaka State Hospital nurses' survey findings and burnout levels are explained. Acceptance and rejection of the assumptions discussed in the conclusion of cases; emotional exhaustion score, depersonalization scores, low sense of personal achievement score and burnout are described in relation to the overall mean scores of demographic characteristics.