Maslach Tükenmişlik Ölçeği açısından hemşirelerde tükenmişlik düzeyinin incelenmesi: Bursa Şevket Yılmaz Eğitim ve Araştırma Hastanesi hemşireleri örneği
An investigation into the burnout levels of nurses by means of maslach burnout inventory: A sample from Bursa Şevket Yılmaz Education and Research Hospital nurses
- Tez No: 464861
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM CANBOLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Nursing, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Günümüzde sağlık kurumlarının en önemli hedefi kaliteli hizmet sunarak hem hasta memnuniyetini hem de çalışan memnuniyetini sağlamaktır. Hemşirelerin tükenmişlik düzeyinin incelendiği bu çalışmada hem teorik hem uygulamalı çalışma yapılmıştır. Çalışmanın teorik kısmında tarihçi metot ve literatür taraması, uygulamalı kısmında ise anket tekniği kullanılmıştır. Sağlık kurumlarında tükenmişlik yaşanması sonucu bireysel ve kurumsal boyutta zararlar ortaya çıkmaktadır. Tükenmişlik yaşanmaması için uygun çalışma koşulları sağlanmalı, çalışanların memnuniyet düzeyleri ölçülmeli, yaptıkları işle ilgili ve çalışma sistemi ile ilgili görüşleri dikkate alınmalıdır. Tüm bunlar sağlandığında çalışan memnuniyeti sağlanacaktır. Çalışanların mutlu olduğu bir kurumda hasta memnuniyetinin de sağlanması ile birlikte kurumlar kaliteli hizmet sunma hedeflerine ulaşabilirler.
Özet (Çeviri)
Nowadays, the most important goal of medical instituons', providing quality services is to ensure the satisfaction of both the patient and employee satisfaction. At this study of nurses' burnout level was conducted, either theoretical and practical work have been made. In the theoretical part of the study, while the historian method and literature scouring, while the survey technique was used at the practical part. As a result of experiencing burnout in health instutions are emerging individual and isntutional dimensions in damages. Appropriate conditions should be provided to avoid a burnout, employee satisfaction levels should be measured, about the work they do and should be considered opinion about the working system. When all of these will be provided, then employee satisfaction will be provided. In an institution where employees are happy with the provision of patient satisfaction, institutions can reach their goals to provide quality services.