Evlilikte uyum ve cinsel sorunların Türkiye'deki boşanma oranına etkisi
The divorce rate in Turkey, the effect of harmony in marriage and sexual problems
  1. Tez No: 464866
  2. Yazar: BUSE ÇAKAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NESLİM GÜVENDEĞER DOKSAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Günümüzde zorlaşan hayat şartlarıyla birlikte evli olan eşler arasındaki uyum pek çok değişkeni etkilemektedir. Evlilik uyumunun gerçekleşmediği ve eşler arasında bazı sorunların yaşandığı evlilikler boşanmayla sonuçlanmaktadır. Boşanma oranları ülkemizde her geçen yıl yükselmektedir. Bu araştırma evlilikte uyum ve cinsel sorunların Türkiye'deki boşanma oranlarına etkisini araştırmak amacıyla yapılmıştır. Bu amaçla İstanbul'daki bir kliniğe başvuran boşanma safhasındaki eşlere çift uyumu ve Arizona cinsel yaşantılar ölçeği uygulanmıştır. Anket verileri SPSS programında değerlendirilmiştir. Bu araştırmaya katılan çiftler rastgele seçilmiştir. Cinsel yaşantılar ölçeği alt boyutları ile çift uyumu ölçeği alt boyutları arasında pozitif yönlü anlamlı ilişki saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, many of the factors affect the harmony between spouses who are married in difficult life circumstances. If the marital adjustment can not be established, marriages may end up with divorce. The divorce rate in our country has been increasing each year. This study was conducted to evaluate the effects of marital harmony and sexual problems on the rate of divorces. For this purpose, Arizona sexual experiences and marital harmony scales were applied to couples who had been admitted to a private practice clinic in Istanbul and who were about to get a divorce. The data were evaluated in SPSS program. A positively significant relation was determined between the sub-dimensions of the sexual experiences scale and marital harmony scale.