Sağlık hizmetlerinde hemşire-hasta ve hasta yakını ilişkilerinin incelenmesi
Investigation the relationship among nurse, patient and their relatives in health services
- Tez No: 464867
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HASAN DİNÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
Her geçen gün rekabetin daha da artması, ürün geliştirme, imalat ve hizmet organizasyonlarının daha verimli ve etkin bir hale gelmeleri konusundaki baskıyı sürekli arttırmaktadır. Günümüzde sağlık sektörü de diğer sektörler gibi sürekli iyileştirme faaliyetlerine odaklanmaktadırlar. Sağlık kurumları hasta ve çalışan memnuniyeti artırmak yeni uygulamalar geliştirmektedir. Sağlık kurumlarında hasta memnuniyetini sağlayan yöntemlerden biri de hasta ve yakınları ile sağlıklı iletişim kurulmasıdır. Bu anlamda hasta ve yakınları ile birebir ilgilenen hemşireler önemli bir noktadadır. Hastaların ve yakınlarının tedavi süreci hakkında bilgilendirilmesi, hastaların sağlığı ile ilgili yaşadığı sıkıntıları daha rahat anlatması, hastanın tedaviye cevap vermesi, hasta yakınlarının moralinin yüksek tutulması ve buna benzer durumlarda hemşirelerin hasta ve yakınları ile kurduğu iletişim kilit rol oynamaktadır. Bu çalışmada sağlık kurumlarında hemşirelerin hasta ve yakınları ile kurdukları ilişki ele alınacak ve bu konudaki eksiklikler ve geliştirilmesi gereken yönler ortaya konacaktır.
Özet (Çeviri)
Growing competition increases the pressure on product development, manufacturing and service organizations, continuously. Today, health sector like the other sectors focuses on continuous improvement activities. Health institutions develop new applications to improve patient and staff satisfaction. In Health institutions, one of the methods to provide patient satisfaction is establishing communication among patients, their relatives and nurses. In this sense, nurses have a place in this relation. Informing patients and their relatives about their treatment process, reporting problems about their health in a more comfortable way, responding of the patient's treatment process, and keeping up to moral levels of patient's relatives and in situations like this, the quality of relations among nurse, patient and their relatives play a key role. In this study, relationships among nurses, patients and their relatives will be evaluated. Additionally, shortcoming about this issue and the sides of this issue, which must be developed, will be presented.