Balon
Balloon
- Tez No: 464865
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. ESİN BERKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Sinema Televizyon Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Selcan, çocuk yaşta yörenin zengin eşrafından Mümin Ağa'ya kuma olarak verilmiştir. Mümin Ağa'nın ilk eşi Sabire yaşlandığı için ev işlerini ve tarlaya getir götür işlerini artık yapamamaktadır. Sabire Kadın'ın zorlandığı işleri bundan böyle Selcan yapacaktır. Selcan yaşadığı yörede turistik amaçla uçurulan balonlara hayranlık duymaktadır. Balonlara olan hayranlığı yüzünden ev ve tarla işlerini geciktirmektedir. Bu yüzden Mümin Ağa tarafından şiddete uğrar ve evden çıkışı yasaklanır. Bir gece sabaha karşı evden gizlice kaçar ve balonların kalkış alanına gelir. Balon operatörleri ve turistlerin başka şeylerle meşgul olmalarından faydalanarak balonlardan birine gizlice biner ve gökyüzüne süzülür.
Özet (Çeviri)
Selcan, who is at her childhood, was given as second wife to Mümin Ağa, who was one of the wealthy people of the land. Mümin Aga's first wife Sabire is no longer able to do the housework because of her old age. Moreover, she cannot bring food to the field. Therefore as a second wife, Selcan started to do all the hard work that were done by Sabire before. Related to her admiration for ballons, Selcan was delaying to do house and field work. As a result, Mümin Aga forbids her to get out of the house and he was started to commit violence against the women of the house. One night, towards the morning she escapes from the house secretly and comes to the balloon's departure place. While balloon operators and tourists were dealing with other things, suddenly she gets in to one of the balloons and floats through the sky while leaving her scarf.