Klasik prezervasyon solüsyonlarına ilave edilen koenzim q10, melatonin, hidrojen peroksit ve kombinasyonlarının böbrek prezervasyonu üzerine etkilerinin araştırılması
Investigation of the effectiveness of melatonin, coenzyme q10,hydrogen peroxide and their combinations that are added to the clasical organ preservation solution for kidney preservation
- Tez No: 464891
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. TURGUT TOPAL
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Fizyoloji, Physiology
 - Yıl: 2015
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
 - Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 72
Özet
Organ nakli sırasında, organ vücut dışarısında fizyolojik koşullardan uzak kaldığı süre boyunca ciddi hasara uğramaktadır. Bu hasarın engellenmesi organ naklinin başarıya ulaşmasında önemli bir yere sahiptir. Bu amaçla kullanılan organ prezervasyon solüsyonlarının halen gelişime açık noktaları bulunmaktadır. Prezervasyonun etkinliğini artırmak amacıyla yapılan çalışmalar ile var olan solüsyonların geliştirilmesi ve yeni solüsyon oluşturma çabaları devam etmektedir. Bu çalışmada, Wisconsin Üniversitesi prezervasyon solüsyonunun, içerisine eklenen melatonin, koenzim Q10, hidrojen peroksit ve bunların kombinasyonu ile modifiye edilerek etkinliğinin artırılması ve bu ajanların organ prezervasyonundaki etkilerinin belirlenmesi amaçlandı. Bu amaçla 25 adet Sprague-Dawley türü sıçanın böbrekleri, kullanılan organ koruma yöntemine göre alınıp, standart ve modifiye edilmiş soğuk prezervasyon solüsyonları içerisinde 48 saat süreyle bekletildi. Süre sonunda dokulara ait histolojik (hematoksilen eozin, indüklenebilir nitrik oksit sentaz ve siklooksijenaz-2 boyamaları) ve biyokimyasal (malondialdehit, total süperoksit dismutaz ve interlökin-1beta ölçümleri) değerlendirmeler yapılarak, solüsyonların koruyucu özellikleri karşılaştırıldı. Sonuç olarak; modifiye edilen solüsyonların daha belirgin antiinflamatuar ve antioksidan etkilere sahip olduğu, fakat klasik solüsyonla kıyaslandığında histolojik olarak dokularda ilave bir koruma sağlamadığı değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Organs are damaged seriously during organ transplantation process because of lack of physiological mechanisms out of the body. Protecting organs from this damage is very important to complete transplantation successfully. Organ preservation solutions which are used for this purpose are very effective. However, there are shortcomings that are needed to be improved. Many studies have been carried out to solve these shortcomings and to enhance the effectiveness of organ preservation. In this study, it was planned to improve the efficiency of University of Wisconsin preservation solution by adding melatonin, coenzyme Q10, hydrogen peroxide and their combinations into the solution. Also it was aimed to determine the preservative effects of these agents on organ preservation. 25 Sprague-Dawley rats were used in this experiment. The rat's kidneys were collected after flushing them and preserved in preservation solutions in compliance with the organ preservation method. At the end of the preservation period, tissue histological (hematoxylin eosin, inducible nitric oxide synthase and cyclooxygenase-2 stainings) and biochemical (malondialdehyde, total superoxide dismutase, interleukin-1beta measurements) analysis were performed to determine the tissue protective effects of these solutions. As a result, it was decided that modified solutions had more notable antiinflammatory and antioxidative effects, but they didn't provide additional protection for tissues histologically compared to classical solution.