Yoğun bakım ünitesinde enteral beslenme tedavisi uygulanan hastalarda gastrik rezidüel volüm ölçümü yapılıp yapılmamasının hasta çıktıları üzerine etkilerinin incelenmesi
Effects of whether or not monitoring gastric residual volume in patients receiving enteral feeding therapy in the intensive care unit on the patient outcomes
- Tez No: 464892
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURAN TOSUN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışma yoğun bakım ünitesinde (YBÜ) invaziv mekanik ventilatör (MV) ve enteral beslenme (EB) tedavisi uygulanan hastalarda gastrik rezidüel volüm (GRV) ölçümü yapılıp yapılmamasının hasta çıktılarına etkilerinin incelenmesi amacıyla planlanmış, prospektif randomize kontrollü bir çalışmadır. Çalışmanın örneklemini Mart 2014-Nisan 2015 tarihleri arasında dahiliye YBÜ'nde yatan toplam 51 hasta oluşturmuştur. Hastalar, GRV ölçümü yapılan (n=25) ve GRV ölçümü yapılmayan (n=26) olmak üzere iki gruba ayrılmış ve beş gün boyunca takip edilmiştir. Ölçüm yapılan grupta, GRV miktarı günde üç kere ölçülmüş ve GRV'nin eşik değeri 250 ml olarak kabul edilmiştir. GRV ölçümü yapılan gruptaki hastalarda, gastroözefageal reflü (GÖR) riskini değerlendirmek için 24 saatlik pH metre monitörizasyonu uygulanmıştır. Gastrik rezidüel volüm ölçümü yapılmayan grupta verilen kalori miktarı (p:0.029) ve 24 saatte verilen beslenme ürünü süresinin (p≤0.001) ölçüm yapılmayan gruba göre daha fazla olduğu görülmüştür. GRV ölçümü yapılan grupta kümülatif kalori açığı miktarının (p≤0.001) ölçüm yapılmayan gruba göre daha fazla olduğu saptanmıştır. Gruplar arasında beslenme intoleransı gelişimi açısından bir farklılık görülmemiştir (p>0.05). GRV ölçümü yapılan grupta, GRV miktarı ile GÖR arasında anlamlı bir ilişki saptanmamıştır (p>0.05). Bu sonuçlar doğrultusunda, YBÜ'lerinde GRV ölçümünün bakımın standart bir parçası olmaktan çıkarılabileceği önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This is a prospective randomized study about the effects of whether or not monitoring gastric residual volume (GRV) in intensive care unit (ICU) patients who receive invasive mechanical ventilation and enteral feeding therapy. The study sample consists of 51 patients who get treatment in the medical ICU between March 2014 and April 2015. Patients were divided into two groups as GRV monitored (n=25) and not GRV monitored (n=26) and are observed for five days. In the monitored group, GRV was measured three times a day and GRV threshold was accepted as 250ml. In the monitored group to assess the risk of gastroesophageal reflux (GOR) a 24-hour pH monitoring was implemented. It was observed that compared to the GRV monitored group, the amount of calories given (p:0.029) and the time of the nutritional product given (p≤0.001) were higher in the not GRV monitored. The cumulative calorie deficit was higher (p≤0.001) in the GRV monitored group. There was no difference (p>0.05) between the groups in terms of feeding intolerance. In the GRV monitored group, no significant relationship was found between GRV amount and GOR (p>0.05). As a conclusion it has been suggested that GRV measurements may be discontinued to be a part of standard care protocol in the ICUs.