Farklı uygulayıcıların hazırladıkları daylı modellerin hassasiyetlerinin değerlendirilmesi
The accuracy of removable dies which were fabricated by different practitioners
  1. Tez No: 464900
  2. Yazar: FARUK EMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT PİŞKİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 195
Özet
Bu çalışmanın amacı, farklı diş teknisyenleri tarafından üretilen daysız ve daylı çalışma modellerinin hassasiyetinin üç boyutlu değerlendirilmesidir. Çalışmada kullanılan başlangıç ana modeli CAD/CAM yöntemiyle tasarlandı ve üretildi. Ölçüler bu başlangıç ana modelinden alındı. Alınan ölçüler diş teknisyenlerine verildi ve daysız ve daylı modelleri oluşturmaları istendi. Sonra 27424526732 başlangıç ana modeli ile diş teknisyenlerinin oluşturduğu daysız ve daylı modeller optik taracıda tarandı. Böylece sanal modeller elde edilmiş oldu. Başlangıç ana modelinin sanal kopyası ile farklı diş teknisyenleri tarafından oluşturulan daysız ve daylı modellerin sanal kopyaları, boyutsal değişiklikleri saptamak amacıyla, bilgisayar destekli ölçüm yöntemi ile karşılaştırıldı. Ardından elde edilen bulgular istatistiksel olarak incelendi. Şimdiki çalışmanın sonuçlarına göre daysız ve daylı çalışma modellerinin tümü, başlangıç ana model ile boyutsal açıdan anlamlı farklılık göstermektedir (p < 0,003, p < 0,000). Uygulayıcı farklılıkları, başlangıç ana model ile kıyaslandığında daysız ve daylı çalışma modellerinde ortaya çıkan boyutsal değişiklikleri etkilemektedir (p < 0,000). Üç boyutlu değişiklikler en çok daysız ve daylı çalışma modellerinin anteriorundaki dayanaklarında ortaya çıkmıştır (p < 0,001, p < 0,000, p < 0,000). Daylı modellerde, başlangıç ana modeli ile kıyaslandığında en büyük boyutsal değişiklikler oklüzogingival yönde görülmüştür (p < 0,000).
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate the 3-dimensional accuracy of working casts and removable dies which were fabricated by different dental technicians. The master model used in this study was designed and fabricated with CAD/CAM technology. The impressions were made from this master model. Obtained impressions were delivered to technicians and requested to fabricate working casts and removable dies. Afterwards, the master model, working casts and removable dies were scanned with an optic digitizer. Thus, the virtual models were obtained. To determine three dimensional differences between the master model and the working casts with removable dies, the virtual master model was compared with the all virtual working casts and removable dies by computerized measurement method. The results were statistically analized. According to the present study results, all working casts and the removable dies showed significant differences from the master model (p < 0,003, p < 0,000). Practitioner differences effected the dimensions of the working casts and the removable dies when compared with the master model (p < 0,000). Three dimensional changes were especially located on the anterior abutments of the working casts and the removable dies (p < 0,001, p < 0,000, p < 0,000). The most dimensional changes were detected in occlusogingival direction of the removable dies when compared with the master model (p < 0,000).