Sınıf öğretmenlerinin ev ödevi tasarlama ve geri bildirim sağlama süreçlerinin incelenmesi
An investigation of classroom teachers' homework design and feedback processes
  1. Tez No: 853003
  2. Yazar: AYDIN TUĞRUL ÖZKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MAHMUT KALMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Ev ödevleri, öğrencilerin eğitim hayatları boyunca yapmakla yükümlü olduğu görevler arasında bulunmaktadır. Öğretim hedefleri, öğrencilerin öğrenme düzeyleri, sosyo-ekonomik çevre gibi etkenleri göz önünde bulundurarak ödevleri tasarlayan ve sınıf içi geri bildirim uygulamalarını hayata geçiren öğretmenler, ödev ve geri bildirim sürecinin incelenmesinde önemli bir bilgi kaynağıdır, nitekim bu süreci onlar yönetmektedir. Bu nedenle, bu çalışmada, sınıf öğretmenlerinin ev ödevlerini tasarlama ve geribildirim verme süreçlerinin matematik dersi bağlamında incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırma, nitel araştırma yöntemlerinden karşılaştırmalı durum analizi deseni kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın katılımcıları, amaçlı örnekleme kullanılarak seçilen üç sınıf öğretmeninden oluşmuştur. Araştırma soruları doğrultusunda, açık uçlu sorulardan oluşan yarı yapılandırılmış görüşme formu, sınıf öğretmenlerinin ev ödevi uygulamalarına dair ses/görüntü kayıtları, gözlem ve öğretmenlerin doğal sayılarla çıkarma işlemi konusuyla ilgili hazırladıkları ev ödevlerinin incelenmesi yoluyla elde edilen veriler, içerik analizi tekniği kullanılarak çözümlenmiştir. Elde edilen bulgulara göre katılımcılar konunun pekiştirilmesi, öğrencilere sorumluluk verme, içsel dürtü sağlama, çalışma alışkanlığı kazandırma ve geri bildirim verme gibi amaçlar dâhilinde ev ödevi vermekte, kaynaklara ulaşım ve ders kitaplarının yetersiz olması konusunda sorun yaşamaktadır. Ayrıca sınıf öğretmenlerinin bireysel geri bildirim verme, sınıfça geri bildirim verme ve akran geri bildirimi sağlama gibi farklı geribildirim verme yöntemlerini kullandıkları görülmüştür. Bu bağlamda katılımcıların mesleki tecrübelerine ve görev yaptıkları sosyo ekonomik çevreye göre ev ödevi tasarlama ve geribildirim verme süreçlerinin farklılık gösterdiği sonucuna ulaşılmıştır. Bu sonuçlardan hareketle uygulayıcılara, politika yapıcılara ve araştırmacılara yönelik önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Homework is a task that students are obliged to complete throughout their educational journey. Teachers design homework and implement in-class feedback practices, taking into consideration factors such as teaching objectives, students' learning levels, and socio-economic conditions. Teachers play a crucial role in managing this process, making them an important source of information in examining the homework and feedback process. This study aims to explore the processes of classroom teachers designing homework and providing feedback, specifically in the context of mathematics lessons. The research adopts a comparative case study design, one of the qualitative research methods. The participants of the study include three classroom teachers selected through the criterion sampling method. In alignment with the research questions, the data obtained through a semistructured interview form comprising open-ended questions, audio/video recordings of classroom teachers' homework practices, observation, and examination of the homework assignments on the subject of subtraction were analyzed using descriptive analysis and content analysis techniques. The findings reveal that participants assign homework for various purposes, such as reinforcing the subject, instilling a sense of responsibility in students, fostering internal motivation, promoting study habits, and providing feedback. However, participants faced challenges related to accessing resources and inadequate textbooks. Observations indicate that classroom teachers employ different feedback methods, including individual feedback, class feedback, and peer feedback. Consequently, it is concluded that participants' approaches to homework design and feedback processes vary based on their professional experience and the socio-economic environment in which they operate. In light of these results, recommendations are provided for practitioners, policymakers, and researchers