Dokuzuncu sınıf mesleki gelişim atölyesi dersi bağlamında iş sağlığı ve güvenliği öğrenme biriminin değerlendirilmesi
Evaluation of occupational health and safety learning unit in the context of ninth grade professional development workshop course
- Tez No: 903663
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULKADİR KURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu çalışmanın amacı, dokuzuncu sınıf Mesleki Gelişim Atölyesi öğretim programı İş Sağlığı ve Güvenliği öğrenme birimi kazanımlarının gerçekleşme düzeyi hakkında bilgi sağlamayı amaçlamıştır. Okul yönetici, yönetici yardımcısı ve öğretmenin görüşlerine göre; beklenen öğretmen rolleri, kullanılan yöntem teknikler, araç-gereçler ve ders kitabının içeriği programda belirtildiği gibi uygulanıp uygulanmadığını belirlemektir. Türkiye'deki programcıları, uygulayıcıları ve araştırmacıları Mesleki Gelişim Atölyesi öğretim programı İş Sağlığı ve Güvenliği öğrenme birimi hakkında bilgi sağlamayı hedeflemektedir. Çalışmada Nitel araştırma yöntemlerinden durum çalışması kullanılmıştır. Ayrıca durum çalışması türlerinden program yürütme durum çalışması kullanılmıştır. Çalışma grubu olarak tercih edilen 2019-2020 yılı eğitim öğretim yılında bahsi geçen lisede göreve başlayan ve halen görevde olan 1 yönetici, 2018-2019 eğitim öğretim yılında bahsi geçen lisede göreve başlamış ve halen görevini devam ettirmekte olan 1 yönetici yardımcısı, 2020-2021 eğitim öğretim yılında bahsi geçen lisede eğitim vermeye başlayan ve halen görevde olan 1 ders öğretmeni oluşturmaktadır. Çalışmada kullanılan farklı nitelikteki ölçme araçları (başarı testi, görüşme ve gözlem formları) ile çalışma grubunda yer alan 2023-2024 eğitim öğretim yılı itibari ile dokuzuncu sınıfta öğrenim gören 34 öğrenci bulunmaktadır. 9 haftalık gözlem sürecine tabi tutulan Mesleki Gelişim Atölyesi öğretim programı Stufflebeam'ın Context (Bağlam), Input (Girdi), Product (Süreç), Process (Ürün) oluşan (CIPP) program modeline göre değerlendirilmiştir.“Bağlam”boyutunda okul yönetici ile yapılan görüşme dikkate alınarak değerlendirilmiştir.“Girdi ve süreç”boyutunda yönetici yardımcısı, ders öğretmeni ve öğrenciler ile yapılan görüşmeler ve gözlem kayıtları analiz edilmiştir.“ Ürün”boyutunda ise araştırmacı tarafından geliştirilen başarı testi uygulanarak öğrencilerin bilişsel becerileri ölçülmüştür. Araştırmanın sonucunda“Bağlam”boyutunda okul yönetici ile yapılan görüşme sonuçları değerlendirildiğinde okulu eğitim öğretime hazırladıklarını ancak okulun fiziki yapısının meslek lisesi standartlarının dışında olduğu, binanın derslik ağırlıklı olması ve atölyelerin yetersiz olması sonucuna ulaşılmıştır.“Girdi ”boyutunda ulaşılan sonuçlar incelendiğinde Hedeflere önem verildiği, niceliğe önem verildiği ve yeterli hizmet içi eğitime önem verildiği ancak hedeflerin mevcut zamana uygun revize edilmesi gerektiği ve günün şartlarını karşılayamadığı sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca ders kitabı içeriğini öğrenci seviyesine uygun tekrar düzenleme yapılması gerektiği sonucuna ulaşılmıştır.“Süreç”boyutu incelendiğinde öğretmenin sınıf yönetiminin iyi olduğu ancak kullanılan yöntem ve teknikler incelendiğinde anlatım yönteminde çok fazla yer verildiği sonucuna ulaşılmıştır. Ürün" boyutunda ölçme ve değerlendirme teknikleri incelendiğinde öğretim programında yer alan yazılı yoklama, performans ve proje ödevlerine yer verildiği görülmüştür. Bilişsel becerilere ilişkin bulgular incelendiğinde Meslek Lisesi öğrencilerinin İş Sağlığı ve Güvenliği öğrenme biriminin uygulama öncesi ve sonrasına ilişkin meslek bilgisi ders başarılarında aldıkları puanlar bağlamında anlamlı bir fark olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Programda öğrencilere kazandırılması planlanan kazanımların uygulama öncesi ve sonrası süreçler temel alındığında olumlu ve öğrenci lehine olacak şekilde gerçekleştirildiği görülmüştür. Programın, süreç ve ürün boyutları dikkate alınarak düzenlemeye ihtiyaç duyduğu belirlenmiş olup öğretim sürecinde süreç boyutu ön planda tutarak tekrardan yapılanmasına yönelik önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to provide information about evaluation of the outcomes of the Occupational Health and Safety learning unit of the ninth grade Vocational Development Workshop curricula. According to the opinions of school administrators and teachers, it is to determine whether the expected teacher roles, the methods and techniques used, the tools and materials used and the content of the textbook are implemented as stated in the programme. It aims to provide curriculum makers, practitioners and researchers in Turkey with information about the Occupational Health and Safety learning unit of the Professional Development Workshop curricula. Case study, one of the qualitative research methods, was used in the study. In addition, programme execution case study, one of the case study types, was used. The study group consists of 1 administrator who started to work in the high school in the 2019-2020 academic year and is still on duty, 1 assistant administrator who started to work in the high school in the 2018-2019 academic year and is still on duty, and 1 course teacher who started to teach in the high school in the 2020-2021 academic year and is still on duty. There are 34 students studying in the ninth grade as of the 2023-2024 academic year in the research group with different measurement tools (achievement test, interview and observation forms) used in the study. The 9-week observation process of the Professional Development Workshop curricula was evaluated according to Stufflebeam's curriculum evaluation model (CIPP) consisting of Context, Input, Product, Process. In the 'context' phase, the interview with the school administrator was taken into consideration. In the 'input and process' phase, interviews with the assistant administrator, course teacher and students and observation records were analysed. In the 'product' phase, the cognitive skills of the students were measured by applying the achievement test developed by the researcher. As a result of the research, when the results of the interviews with the school administrator in the 'Context' phase were evaluated, it was concluded that they prepared the school for education, but the physical structure of the school was out of the vocational high school standards, the building was predominantly classrooms, and the workshops were insufficient. When the results obtained in the 'Input' dimension were analysed, it was concluded that the targets were given importance, quantity was given importance and sufficient in-service training was given importance, but the targets should be revised in accordance with the current time and could not meet the conditions of the day. It was also concluded that the content of the textbook should be reorganised in accordance with the student level. When the 'Process' phase was examined, it was concluded that the teacher's classroom management was good, but when the methods and techniques used were examined, it was concluded that the lecture method was used too much. When the measurement and evaluation techniques in the 'product' phase were examined, it was seen that written examinations, performance and project assignments in the curriculum were included. When the findings related to cognitive skills were examined, it was concluded that there was a significant difference in the vocational high school students' vocational knowledge course achievement scores before and after the implementation of the Occupational Health and Safety learning unit. It was seen that the gains planned to be gained by the students in the programme were achieved positively and in favour of the students based on the pre- and post-implementation processes. It has been determined that the programme needs to be arranged by considering the process and product dimensions, and suggestions have been made for restructuring by prioritising the process phase in the teaching process.